Osiedle Beskidzkie
ksiaznica.bielsko.pl
Spot promujący
ksiaznica.bielsko.pl

We wtorek 18 września w Książnicy Beskidzkiej została otwarta wystawa pt.: Droga do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele powiatu bielskiego, urzędu miasta, a także dyrektorzy bibliotek powiatowych.

Na wystawę składa się 12 plansz (każda gmina posiada osobną planszę), prezentujących osoby, zdarzenia, miejsca związane z walką o niepodległość w naszym regionie. Ekspozycja przygotowana została przez Książnicę Beskidzką we współpracy z bibliotekami powiatu bielskiego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pieczę merytoryczną nad całością sprawował Jacek Kachel, historyk i dziennikarz. Projekt został sfinansowany przez Starostwo Powiatowe.

Wernisaż wystawy połączony został z wykładem Jacka Kachla pt.: Droga do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego, autora książki pod tym samym tytułem. Na spotkaniu w Książnicy Beskidzkiej bielski historyk opowiedział o niełatwej drodze do niepodległości mieszkańców naszego regionu i nadziejach z tym związanych. Podkreślił, że każdy z nas powinien pamiętać o tych wszystkich, którzy walczyli, oddawali życie, znosili upokorzenia i szykany, byśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. We wstępie do swojej książki Jacek Kachel napisał: To, jacy jesteśmy i kim jesteśmy, zawdzięczamy naszym przodkom (…)Za te wszystkie działania jesteśmy im winni wdzięczność i pamięć.

Wystawę w Książnicy Beskidzkiej można oglądać do końca września. Zapraszamy.