Wystawa 60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie ukazuje 30 kobiet z przełomu XIX i XX wieku, których dzieje tworzą nową, bo pisaną kobiecymi losami, opowieść o śląskich zrywach powstańczych i akcji plebiscytowej.

To część wieloletniego projektu, zapoczątkowanego w 2019 roku w Centrum Dziedzictwa Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, (obecnie Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego). Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Małgorzata Tkacz-Janik, autorką rysunków przedstawiających naturalnych rozmiarów postaci kobiet znana rysowniczka memów, czyli rysunków z krótkimi, celnymi ripostami – Marta Frej.
Wystawa ma na celu ocalenie od zapomnienia wybitnych kobiet związanych ze Śląskiem. Przedstawione na niej panie zasłużyły się dla regionu, m.in. biorąc udział w powstaniach śląskich, organizując pomoc dla powstańców, czy też działając na rzecz lokalnej społeczności. Są to kobiety z całego Śląska, choć głównie z Górnego Śląska. Jest też wśród nich jedna Cieszynianka – Dorota Kłuszyńska, członkini Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, działaczka kobieca, senatorka. W Bielsku-Białej trwają obecnie prace nad stworzeniem własnej herstorii.
Ekspozycji towarzyszy materiał edukacyjny w postaci “Zeszytu do herstorii dla początkujących (do pobrania)

https://instytutkorfantego.pl/biblioteka/zeszyt-do-herstorii/

Projekt został zrealizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego oraz programu Niepodległa. 

Partnerem przedsięwzięcia jest śląskie Stowarzyszenie Szlakiem Kobiet.

Od 12 do 29 kwietnia 2021 roku wystawę prezentowana jest w Galerii Książnicy
Beskidzkiej przy ul. Juliusza Słowackiego 17a.
Ze względu na pandemię wystawę można zwiedzać online:

https://ksiaznica.bielsko.pl/sasiadki-wystawa/

https://www.facebook.com/KsiaznicaBeskidzka

 SĄSIADKI – opis wystawy

ZAPRASZAMY

Skip to content