7 stycznia 2022 r. w Książnicy Beskidzkiej odbyła się promocja książki Eleonory Pietrzykowskiej pt. „ Mistrz. Tadeusz Teddy Pietrzykowski”. Autorka biografii jest córką bohatera tej historii. Korzystając z odnalezionych notatek ojca, stworzyła przejmującą opowieść o polskim bokserze.

Tadeusz Pietrzykowski karierę bokserską rozpoczął jako młody chłopiec. Jego trenerem był słynny Feliks Stamma. Został wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy. Po wybuchu II wojny światowej trafił do Auschwitz. Był jednym z pierwszych więźniów – numer 77. W obozie stoczył szereg walk – tę pierwszą, wygraną, z kapo Walterem Dunningiem, przedwojennym mistrzem Niemiec w wadze średniej. Kolejne lata to następne obozy (po Auschwitz-Birkenau, Neuengamme, Bergen-Belsen) i kolejne walki. W tych miejscach pełnych rozpaczy, codziennych dramatów i niewyobrażalnych okrucieństw, Tadeusz Pietrzykowski swoją postawą dawał innym więźniom nadzieję.

Eleonora Pietrzykowska opowiedziała o życiu swego ojca – tym obozowym i poobozowym. Co ciekawe, pomimo bolesnych doświadczeń, Pietrzykowski pozostał człowiekiem pogodnym, otwartym. Po wojnie skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel w Bielsku-Białej.

Spotkanie poprowadził Bogdan Dubiel, który opowiedział zebranym powojenną historię Tadeusza Pietrykowskiego z punktu widzenia byłego ucznia.

Historia Tadeusza Pietrzykowskiego przeniesiona została na duży ekran – w sierpniu 2021 roku do kin trafił film „Mistrz”, a w rolę boksera wcielił się Piotr Głowacki.

Skip to content