Realizowane projekty
ksiaznica.bielsko.pl

19 listopada w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie autorskie z Michałem Zabłockim, poetą, autorem tekstów piosenek, scenarzystą, reżyserem teledysków i filmów reklamowych. Prywatnie Michał Zabłocki jest synem Aliny Janowskiej, wybitnej aktorki teatralnej i filmowej i architekta Wojciecha Zabłockiego.

W bielskiej bibliotece poeta promował tomik wierszy pt. : Janowskapoświęcony pamięci zmarłej w minionym roku matce. Poeta odczytał wybrane wiersze, przeplatając je historiami z życia Aliny Janowskiej, która w pamięci kilku pokoleń zapisała się jako aktorka wszechstronna, osoba o nieprzeciętnej inteligencji, świetnym poczuciu humoru, pełna energii i mocy. Tym trudniej było pogodzić się wszystkim, najbliższej rodzinie, ale i fanom aktorki, z wyniszczającą ją chorobą.

Wiersze Michała Zabłockiego są jak biografia Aliny Janowskiej. Ich kolejność to liryczny zapis życia aktorki, poczynając od dzieciństwa, dramatycznych przeżyć związanych z II wojną światową, aresztowania i osadzenia na Pawiaku (…wychodziłaś stamtąd siwa/a ledwie pełnoletnia…), po czasy powojenne. Są opowieścią o rodzinie, karierze, o odchodzeniu. O oswajaniu zbliżającej się nieubłaganie śmierci. Z tekstów syna wyłania się piękny obraz matki: silnej, nieco szalonej, odważnej, kochającej życie, a przede wszystkim niepoddającej się niesprzyjającym okolicznościom, a nawet przez długi czas, chorobie (…Doktor Chodakowska była zaskoczona/co ja tu widzę to nie jest mózg osoby/samodzielnej i jeszcze prowadzącej samochód /To jest mózg osoby/leżącej już od kilku lat…). Czy teksty te są smutne? Każdy sam musi to ocenić.

Alina Janowska na zawsze pozostanie z nami poprzez swoje role filmowe, teatralne, kabaretowe, pozostanie w piosenkach, zdjęciach. A teraz również w poezji. Gorąco zachęcamy do sięgnięcia po tomik Janowska.

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury