Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Stanisław Piątek, Kęty : miasto świętego Jana Kantego, Kęty : Marek Derewiecki 2016

Publikacja o charakterze dokumentalnym, dydaktycznym i duchowym przedstawiająca postać św. Jana Kantego w kontekście historycznym, biograficznym i współczesnym. Została podzielona na cztery zasadnicze części omawiające zebrany materiał badawczy. Czytelnik znajdzie w niej lokalną historię Kęt, dzieje parafii i jej działalności oraz obszerny rozdział poświęcony świętemu: jego życiu, dokonanych cudach, procesie kanonizacyjnym, kulcie, działającym fundacjom jego imienia oraz obrazom, na których został przedstawiony. Układ klamrowy zamyka historia dawnego księstwa oświęcimskiego, uzupełniona o wypisy ze źródeł historycznych, z których korzystał autor. Publikacja posiada jednocześnie wartość naukową i popularyzatorską. Jest wyrazem autorskiego zainteresowania historią Kęt z autobiograficzną perspektywą spojrzenia, a przede wszystkim chęcią wyeksponowania wzoru życia chrześcijańskiego na przykładzie św. Jana Kantego, który jest centralna postacią książki. Św. Jan Kanty przemieniał wodę w mleko, uratował miasto Kraków od pożaru oraz stał się patronem i orędownikiem całej Małopolski.

Plecionkarskim szlakiem Wisły / red. Zbigniew Kłodnicki, Cieszyn : Stowarzyszenie Serfenta 2016

Książka poświęcona sztuce użytkowej, a dokładniej plecionkarstwu. Powstała na podstawie solidnych badań etnograficznych, obejmujących miejscowości znajdujące się na szlaku rzeki Wisły. Zebrane materiały pozwoliły ponownie powrócić do zapomnianej już dziś dziedziny sztuki, dokładniej przyjrzeć się jej twórcom, technice, warunkom pracy oraz tradycji związanej z lokalnym rzemiosłem. W książce znajdziemy dokładną instrukcję, dotyczącą wyplatania koszy, a także słownik przedstawiający nazewnictwo używane w środowisku zawodowych plecionkarzy oraz słownictwo regionalne stosowane na danym obszarze lub miejscowości. To jednocześnie opowieść o konkretnych ludziach i rodzinach zaangażowanych w tradycję plecionkarską, a jednocześnie swoisty dziennik podroży badaczy, którzy odnotowują w nim indywidualne wrażenia, emocje i uczucia, jakie towarzyszą im w spotkaniach i relacjach z nadwiślańskimi artystami. Publikacja została wzbogacona o liczne zdjęcia, które utrwaliły niezwykłe sploty, kształty, kolory, fakturę koszy, mebli, ozdób i narzędzi rybackich.

Izabela Podlaska, Mirosława Krogulska, Przesądy, Warszawa : Świat Książki 2002

Występowanie przesądów w kulturze jest zjawiskiem powszechnym. Ich celem było dawaniem dobrych rad (choćby umierającemu, aby wówczas nie pił mleka); straszenie (kiedy nadepniemy na mrówkę (stworzenie Boże) spadnie ulewny deszcz); tłumaczenie zjawisk (kiedy pies zjada trawę to wkrótce spadnie deszcz) i kształtowanie dobrych obyczajów (od mieszania napojów nożem można nabawić się niestrawności). Dobrze też wiedzieć, że narzeczonemu nie kupuje się w prezencie butów, bo może w nich odejść i już nie wrócić, a rodzinie parasola, bo przynosi to pecha. Jeśli czekamy na pieniądze to najlepiej z cierpliwością zapatrzeć się w świeżo zaparzoną herbatę, być może pojawi się tam bąbel, który trzeba szybko wypić nabierając łyżeczką, aby przyspieszyć napływ gotówki. Przesądy pogrupowano tematycznie – na te, mające miejsce w domu, kuchni, w podróży lub związanych z miłością, śmiercią, pracą, zwierzętami, liczbami czy zwyczajami świątecznymi. Dobre i złe wierzenia, prawdziwe, prawdopodobne lub przekłamane dopełniają całości publikacji, po którą chyba warto sięgnąć, bo podobno pożyczane książki odganiają złe czary.

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej