Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Wojciech Kiełkowski, Lutnia pasja i tradycja : 100 lat Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” im. Jana Orszulika w Strumieniu, Strumień : Towarzystwo Śpiewacze „Lutnia” im. Jana Orszulika 2019

Monografia poświęcona amatorskiemu chórowi Lutnia, tworzonemu przez pasjonatów i miłośników śpiewu. Podzielona na dwie części, przedstawia historię i działalność zespołu, począwszy od 1918 roku, kiedy w Strumieniu utworzono chór męski. Opisuje okoliczności jego powstania oraz czas rozkwitu pod przewodnictwem Jana Orszulika, przypadający na okres międzywojenny. Następnie przybliża życie muzyczne i chóralne członków Lutni od 1945 roku aż do czasów współczesnych. Lutnia to zespół wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w licznych konkursach i festiwalach. Wraz z upływem czasu stał się on wizytówką miejscowości oraz inspiracją artystyczną, zachęcającą wszystkich do podtrzymywania tradycji śpiewu. Publikacja prezentuje strukturę i składy zarządu zespołu oraz zawiera pełną listę wszystkich przynależących tu osób (tj. prawie 800 nazwisk), a także członków honorowych. Wzbogacona fotografiami i reprodukcjami oraz bogatą bibliografią stanowi nieocenioną pomoc dla wszystkich regionalistów i miłośników Strumienia w badaniach nad historią i kulturą miejscowości..

Marian Cieślik, Lesław Jan Urbanek, Przyroda w krainie Kliszczaków : wśród wzgórz i dolin na styku Beskidu Makowskiego i Beskidu Wyspowego, Wadowice : Grafikon 2016

Kliszczacy to grupa etniczna górali, której to nazwy po raz pierwszy użył Wincenty Pol w 1851 roku. Od wieków zamieszkują oni tereny między Beskidem Makowskim i Wyspowym. Niepisane centrum ich życia stanowi gmina Tokarnia. Książka jest przewodnikiem, przedstawiającym faunę i florę tych terenów. To one jako pierwsze ukształtowały tę krainę i stały się jej wyróżnikiem. Dzięki temu rozwinęło się tu osadnictwo, kultura i tradycja – elementy stanowiące o wyjątkowości tego miejsca. Poprzez barwne fotografie autorzy prezentują różnorodne gatunki mchów, grzybów, owadów czy ptaków, udowadniając tym samym, że są to miejsca pełne ciszy, spokoju i piękna. Można czerpać stąd natchnienie, obserwować unoszące się mgły i słuchać szumu potoków, będących prawdziwymi skarbami tego obszaru. Nie brak tu także drzew – pomników przyrody, które w swojej długowieczności są wyjątkowe, dlatego też warte zachowania dla przyszłych pokoleń.

Święty Melchior Grodziecki SJ : kapłan i męczennik (1581/2–1619) na tle sytuacji politycznej i religijnej Europy Środkowej / red. Idzi Panic, Cieszyn : PTH. Oddział 2019

Publikacja przedstawiająca postać Melchiora Grodzieckiego oraz jego drogę do świętości w ujęciu historycznym i religijnym. Zawiera zapisy poszczególnych prelegentów, którzy uczestniczyli w cyklu spotkań zorganizowanych przez parafię św. Marii Magdaleny w Cieszynie, zatytułowanych „Wieczór z Melchiorem”. Podczas nich wygłoszono referaty na temat pochodzenia i życia męczennika oraz wszelkich nieścisłości biograficznych, a także sytuacji politycznej i religijnej w Europie początku XVII wieku. Spotkania poświęcone Melchiorowi Grodzieckiemu zaowocowały wydaniem książki oraz przywróciły pamięć o cieszyńskim męczenniku, jednocześnie przyczyniając się do wzbogacenia obchodów diecezjalnych roku 2019, który został ogłoszony „Rokiem św. Melchiora Grodzieckiego”. Kanonizowany przez św. Jana Pawła II ten wyjątkowy kapłan i jezuita stał się na zawsze przykładem bogatego życia chrześcijańskiego, pozostawiając po sobie jednocześnie aktualne przesłanie na temat wierności i pokory względem najważniejszych wartości i Kościoła.

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej