Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Tomasz Greniuch, U boku Bartka : hołd muzyczny dla Zgrupowania NSZ, Kraków : Miles 2018

Niewielki zbiór pieśni i modlitw zebrany w celu przybliżenia muzycznego kontekstu Zgrupowania Oddziałów Leśnych VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, będących pod komendą kpt. Henryka Flamego, czyli „Bartka”. Pomysł na zgromadzenie tekstów, będących odzwierciedleniem chęci walki, partyzanckiego losu, nadziei i tęsknoty serca zrodził się dzięki notatnikowi st. sierż. Zdzisława Krausa (ps. Andrusa), który zapisywał pieśni śpiewane przez tzw. „leśne oddziały”. Pomagały one utrzymać marszowy krok, były wyrazem nostalgii za rodziną i domem, towarzyszyły w codziennych zajęciach, takich jak zakładanie obozowisk, apele, czyszczenie broni. Pieśni i modlitwy opowiadają o trudach walki i losie podziemia, o bezdomności i samotności. Są rozterkami ludzi niemających Ojczyzny, własnego nazwiska, którzy są wyłącznie pseudonimami, cyframi błąkającymi się po pustyni. Prócz tekstów książka zawiera krótkie objaśniające komentarze historyczne oraz dawne fotografie. Dołączono do niej także dwie płyty CD z nagraniami pieśni i modlitw.

Światy Babiej Góry / red. Danuta Ptaszycka-Jackowska, Zawoja : Babiogórski Park Narodowy; Wadowice : Grafikon 2002

Książka wydana z okazji jubileuszu 25-lecia Rezerwatu Biosfery „Babia Góra”. Zawiera dziesięć opracowań dotyczących, m.in. fauny, flory, przyrody nieożywionej, ochrony, turystyki, historii Parku Narodowego, które współtworzą teren Babiej Góry. Odnajdziemy tu zagadnienia dotyczące górali babiogórskich, ale i mieszkańców Orawy i Górnej Orawy oraz ich historii i niezwykłego związku z Babią Górą, zwaną też „Królową Beskidów”. Publikacja jest próbą uporządkowania wiedzy, zarówno od strony szczegółowości, jak i perspektywy międzynarodowego programu ochrony, w jaki wpisuje się bogactwo roślin i zwierząt tego miejsca. W książce można zauważyć podział na świat przyrody, z jego walorami krajobrazowymi oraz świat człowieka, podejmującego starania o zachowanie dziedzictwa kulturowego i narodowego. Pokazuje niezwykłą więź mieszkańców z regionem. Babia Góra łączy ludność polską i słowacką we wspólnych planach podejmowanych w celu ochrony tego unikatowego miejsca. Wzbogacenie publikacji stanowią ilustracje i mapy.

20 lat Bielskiej Zadymki Jazzowej : 15 lat z Grupą Lotos, Bielsko-Biała : Stowarzyszenie Sztuka Teatr 2018

Publikacja utrwalająca w słowie i fotografii dotychczasowe edycje „Bielskich Zadymek Jazzowych”, jednych z najbardziej cenionych festiwali jazzowych w kraju. Przedstawia historię koncertowego projektu ujętą w formie wspomnień współtwórców, uczestników, fanów oraz wypowiedzi publikowanych w „Jazz Forum”. Książka jest wydaniem jubileuszowym, podsumowującym dwadzieścia lat spotkań, muzyki i atmosfery, towarzyszących koncertom, które gromadzą najlepszych twórców polskiego i światowego jazzu. Na kartach publikacji utrwalono najważniejsze momenty, zdjęcia, plakaty oraz wydarzenia, zapisane już na zawsze w historii muzyki jazzowej. Festiwal nierozerwalnie związany jest z Bielskiem-Białą, trwa przez cztery dni i odbywa się w Teatrze Polskim, klubach muzycznych oraz schronisku na Szyndzielni. Stał się okazją do spotkań z ludźmi, dla których muzyka jest radością, inspiracją, zaangażowaniem serca. Pięknie wydany album, będący wydawniczą pamiątką, który spodoba się na pewno wszystkim fanom i miłośnikom jazzu.

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej