Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Tajemnica stworzenia według Stanisława Kwaśnego, Bielsko-Biała : Regionalny Ośrodek Kultury 2019

Publikacja przedstawiająca dorobek twórczy rzeźbiarza ludowego Stanisława Kwaśnego, pochodzącego z Bystrej. Wesołe aniołki, postacie świętych, zdobione kapliczki, bożonarodzeniowe szopki i zadumane świątki to tematyka regionalna podejmowana przez artystę. Znakiem rozpoznawczym prac jest poczucie humoru, fantazja i optymizm, jakie Stanisław Kwaśny stara się przekazać poprzez swoje rzeźby. Jest twórcą zaangażowanym, laureatem licznych konkursów, plenerów i warsztatów rzeźbiarskich. Jego prace można zobaczyć w kościołach, muzeach etnograficznych, galeriach oraz u prywatnych kolekcjonerów. Drewniane kapliczki rozsiane po całym kraju, odnaleźć można także na Słowacji i w Czechach. Są wyjątkowe, bo tworzone z jednego pnia. Jego rzeźby zostały zauważone i docenione przez ks. Jana Twardowskiego. Ich fotografie posłużyły jako ilustracje tomików wierszy poety, a jedna z prac Stanisława Kwaśnego Chrystus Frasobliwy towarzyszyła ks. Twardowskiemu w momencie umierania, ponieważ zażyczył sobie, by postawiono ją przed śmiercią przy łóżku. Książka, w której tajemnica stworzenia wciąż dzieje się na nowo.

Grupa Literacka „Gronie” im. Emila Zegadłowicza : antologia poezji / oprac. Agnieszka Kastelik-Herbuś, Żywiec : Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej 2008

Opracowanie przedstawiające dorobek twórczy jednej z najstarszych grup literackich regionu, potocznie zwanej Groniarzami, założonej w 1957 r. pod nazwą Klub Miłośników Twórczości Literackiej Dziewanny. W swojej twórczości członkowie Grupy Literackiej Gronie prezentują tradycyjne podejście do wartości humanistycznych, inspirowanych motywami górskiego krajobrazu Beskidów, piękna Żywiecczyzny oraz problematyką społeczną, polityczną i światopoglądową. Publikacja zawiera historię i działalność grupy, funkcjonującej przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Żywieckiej. Obejmuje wybór utworów, pochodzących z tomików poetyckich poszczególnych osób. Czytelnik odnajdzie w niej notki biograficzne twórców związanych z fraternią literacką, do których należą poeci ludowi, pisarze profesjonalni oraz działacze, koncentrujący się na pracy na rzecz regionu i środowiska. Książka wzbogacona została o fotografie oraz wykaz nagród i wyróżnień, otrzymanych przez poszczególnych członków grupy, a także o spis poszczególnych utworów i antologii, w których znalazły się utwory Groniarzy.

Tomasz Szczerbicki, Syreny, Czerwonak : Vesper 2016

Książka wyjaśniająca, czym była dla Polaków Syrena – pierwszy po wojnie samochód skonstruowany w kraju i produkowany dla przeciętnego obywatela. Obiekt westchnień i kpiny, który pełnił rolę historyczną, społeczną, gospodarczą oraz rodzinną. Często był pierwszym samochodem w życiu i chociaż jego konstrukcja pozostawiała wiele do życzenia to dzięki niej można było wyjechać za miasto, nad morze i w góry. Niewątpliwie samochód ten wpisuje się w historię motoryzacji oraz stanowi swoisty symbol charakterystyczny dla rzeczywistości PRL-u. W publikacji omówiono konstrukcję, właściwości, modele Syrenek oraz dane dotyczące jej półmilionowej produkcji. Przedstawione zostały wersje sportowe samochodów oraz informacje o rajdach i zawodach, podczas których Syrena bywała prawdziwą gwiazdą. Uwieczniona na zdjęciach i licznych plakatach stała się legendą lat 60. i 70. XX w. Książka dla wszystkich miłośników motoryzacji, która może stać się jeszcze piękniejszą w kontekście plakatów Syrenek, będących w posiadaniu Książnicy Beskidzkiej.

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej