Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Marek Szołtysek, Śląskie Boże Narodzenie, Rybnik : Śląskie ABC 2016

Książka o tradycjach i zwyczajach Bożego Narodzenia w kulturze Śląska, z której czytelnik dowie się, jak odmienne są święte obchodzone w tym regionie. Dzięki niej zrozumie wymowę Dzieciątka przynoszącego prezenty, pozna najstarsze choinki oraz śląskie „betlyjki”, czyli bożonarodzeniowe szopki. Ponadto przypomni sobie historię kolęd oraz symboliczne znaczenie wigilijnego stołu. Odnajdzie biblijne fragmenty o Bożym Narodzeniu i 20 kolęd pisanych w języku śląskim. A może zaczerpnie przepis na makówki, moczkę i siymiyniotkę? Mali czytelnicy przypomną sobie, jak napisać list do Dzieciątka, a duzi, jak obchodzić święta zgodnie z tradycją przodków. Niektórzy być może odpowiedzą sobie na pytanie, czy gotować obiad w pierwszy dzień świąt? Publikacja nie tylko podkreślająca znaczenie Bożego Narodzenia, ale także przypominająca o tym, co jest jego istotą. Uważni czytelnicy z pewnością odczytają dyskretne ostrzeżenie autora, by czuwać, bo inaczej święta mogą stać się tylko kolorową powierzchownością.

Małgorzata Kiereś, Istebniańscy fajermóni 1893–2013 : 120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Istebnej, Istebna : Ochotnicza Straż Pożarna ; Wadowice : Drukarnia i Wydawnictwo Grafikon 2013

Fajermóni, czyli strażacy, do dziś cieszą się szacunkiem i uznaniem mieszkańców Istebnej. Ich działalność sięga tutaj 1893 roku, kiedy to w dokumentach odnajdujemy spis 33 członków, którzy wówczas zdecydowali się wstąpić do Straży Ogniowej. Publikacja przedstawia historię Ochotniczej Straży Pożarnej w Istebnej w świetle materiałów archiwalnych, jej działalność w okresie międzywojennym, aż do czasów współczesnych. Zawiera także informacje na temat budowy strażnicy z 1975 roku. Opisuje podjęte strażackie akcje, prace społeczne i inicjatywy na rzecz społeczności Istebnej. Członkowi istebniańskich fajermonów to ludzie pełni pasji i zaangażowania, którzy podejmują swoje obowiązki, chroniąc mieszkańców przed ogniem, wypełniając przestrzeń kulturową poprzez uczestnictwo w uroczystościach i wydarzeniach ważnych dla lokalnej społeczności. Bogato ilustrowany album zawiera zestawienie archiwalnych i współczesnych fotografii oraz dokumentów, dzięki czemu jest nie tylko wydawniczą pamiątką, ale także książką o wartości historycznej.

Jaskinie okolic Bielska-Białej, Bielsko-Biała : Klub Taternictwa Jaskiniowego „Speleoklub” 1999

Niewielka publikacja omawiająca jaskinie beskidzkie, obiekty cenne pod względem przyrodniczym, geologicznym i historycznym, utworzone dzięki naturalnym procesom geomorfologicznym. Od dawna były one znane miejscowej ludności, co potwierdzają m.in. Andrzej Komoniecki w „Dziejopisie Żywieckim” oraz liczne legendy, według których zbójnicy tacy mieli ukrywać w nich gromadzone skarby. Charakteryzują się specyficznym mikroklimatem oraz ciekawym nazewnictwem. Wśród nich jaskinie Lodowa, Chłodna, Pajęcza, Pod Balkonem czy Smocza Jama to niezwykłe, podziemne światy, niedostępne dla ludzkiego oka, stanowiące cuda przyrody nieożywionej, pełne korytarzy, nisz i szczelin, w których żyją organizmy roślinne i zwierzęce. W książce opisano 16 jaskiń, sytuując je na mapach i rozrysowując ich rozmieszczenie. Publikacja przeznaczona dla wszystkim miłośników geologii i przyrody. Posłużyła jako źródło informacji w opracowywaniu elektronicznej bazy: Beskidzkie ABC http://abc.ksiaznica.bielsko.pl/

 

Pleijel Agneta, Zapach mężczyzny, Kraków : Karakter, 2017.

Kolejna książka Agatay Pleijel stanowiąca część cyklu autobiograficznego opowiada o dojrzewaniu autorki, odkrywaniu swej drogi - powołania, odkrywaniu swej kobiecości, zmaganiu z traumami dzieciństwa (rozwód rodziców) i zmaganiu z bólem odrzuconej miłości.

Ciekawie ukazany świat lewicowych lat 60 – tych, życia studenckiego i relacji męsko – damskich. Książka Agaty Pleijel dobrze ukazuje, jak trudno było kobietom w ówczesnym systemie społecznym zdobyć niezależność, wyzwolić się z opresji zniewolenia przez mężczyzn.

Świetny autoportret pisarki z lat młodzieńczych pisany z podwójnej perspektywy czasowej, tj. ówczesnej studentki i współczesnej dojrzałej pisarki poddającej refleksji koleje swego życia i życia społeczno – obyczajowego, jego przemian i wyzwań jakie stawiało przed kobietami, torując drogę współczesnego feminizmu

Lew-Starowicz Michał, Kochanie czy klikanie : terapia dla zagubionych kobiet i mężczyzn, Bielsko-Biała : Pascal, 2018.

Iza Marczak rozmawia z Michałem Lwem-Starowiczem (seksuolog w drugim pokoleniu) na temat seksualności współczesnego człowieka. Skąd czerpiemy wiedzę na temat, jak nowe technologie wpływają na życie seksualne, czy w internecie można znaleźć miłość, czy singiel może mieć udane życie erotyczne ?.

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi w niniejszej książce. Odpowiedzi te, jak zaznacza sam autor, okazują się niejednoznaczne.

Masłowska Dorota, Inni ludzie, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Czytając Innych ludzi Doroty Masłowskiej po raz kolejny przekonujemy się, jak znakomitą, jak niepowtarzalną jest pisarką. Książkę tę można nazwać poematem albo powieścią rapową o bólu egzystencjalnym.
Autorka - wnikliwa obserwatorka rzeczywistości - opowiada o ludziach rozczarowanych swoim życiem, o wszechobecnej depresji i braku nadziei na przyszłość. Menel rapuje, „że pod zsypem, gdzie sypia, widzi, jak się innym ludziom życie sypie”.
Inni ludzie to zapis naszych czasów, bolesna prawda o naszej kulturze, o „Polsce, w której ludzie nie są mili”. Bezwzględną wartością tej książki jest język - miejscami śmieszny, miejscami brutalny, ale jakże polski.

Chwalba Andrzej, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018.

Maciejówka czy rogatywka ? W 2018 roku obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, jest to znakomita okazja aby przybliżyć sobie dzieje Legionów Polskich, formacji które walczyły o odzyskanie niepodległości.
Andrzej Chwalba, profesor Uniwersytetu Jagielońskiego, znany historyk, ukazuje wyważony, odmitologizowany obraz Legionów. Kreśli ich chwałę na polach bitew, trud w zażartych kampaniach karpackich. Autor przedstawia również legionistów, którzy ulegają kłótniom, rozpolitykowaniu, maluje nam spór między brygadami i całą małostkowość dowódców legionowych.

Przyjęło się mówić Legiony Piłsudskiego, czy tak było naprawdę?
Zapraszam do lektury.

więcej