Home Events Wystawa „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”

Wystawa „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”

10.01.2023 r. – 31.01.2023 wystawa „Sport i sportowcy w KL Auschwitz”

„Wśród deportowanych do KL Auschwitz byli ludzie sportu wszelkich dyscyplin, przedstawiciele różnych narodowości, również ci najwybitniejsi. Poprzez prezentację sylwetek wybranych sportowców wystawa naświetla powody deportacji oraz ich obozowe losy.

W KL Auschwitz tylko nieliczni więźniowie mieli szansę na uprawianie sportu, który nie był zjawiskiem powszechnym i ogólnodostępnym. Na wystawie prezentowane są dyscypliny, które  były na terenie obozu uprawiane, opisy zawodów, walk bokserskich, zapaśniczych, czy meczów piłkarskich, zaczerpnięte z powojennych relacji, uzupełnione wizerunkami zachowanych artefaktów jak np. rękawica bokserska, figury i piony szachowe,  rysunki, rzeźby, listy i grypsy – zarówno wykonane przez więźniów w czasie funkcjonowanie obozu, jak i powojenne.
Rola sportu obozowego i jego wpływ na społeczność więźniarską to temat kolejnego bloku tematycznego prezentowanego na wystawie.

Dodatkowo porusza ona również temat istnienia w obozie tzw. pseudosportu, czyli wielogodzinnych ćwiczeń gimnastycznych połączonych z musztrą, a będących dla więźniów torturą wycieńczającą ich organizm.

Wystawa powstała głównie w oparciu o materiały archiwalne i zbiory Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wspomnienia byłych więźniów oraz materiały udostępnione przez ich rodziny i kluby sportowe.”

Tagi:
Skip to content