Home Events Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy – wystawa przygotowana przez Instytut Myśli Schumana w Warszawie
Plansza promująca wystawę Robert Schuman - Ojciec Wspólnoty Narodów Europy

Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy – wystawa przygotowana przez Instytut Myśli Schumana w Warszawie

02.08.2022 r. – 31.08.2022r. – Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy – wystawa przygotowana przez Instytut Myśli Schumana w Warszawie

Robert Schuman urodził się w Luksemburgu, jednak dzieciństwo i młodość spędził w Lotaryngii, należącej wówczas do Niemiec. Schuman studiował na niemieckich uczelniach: w Bonn, Monachium, Berlinie, a studia ukończył ostatecznie w Strasburgu. Gdy po I wojnie światowej Lotaryngię przywrócono Francji, Schuman aktywnie włączył się do francuskiego życia politycznego. W roku 1919 po raz pierwszy zdobył mandat deputowanego do Zgromadzenia Narodowego. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu.

Po wojnie, od 24 listopada 1947 do 26 lipca 1948 pełnił funkcję premiera Francji z ramienia Ludowego Ruchu Republikańskiego.

W maju 1950 roku Schuman, we współpracy z Jeanem Monnetem i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której następcą stała się Wspólnotą Europejską, a od 2009 r. dzisiejszą Unią Europejską. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 roku – dla upamiętnienia tego dnia 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.

W latach 1958–1960 Robert Schuman był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Skip to content