8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, rozpoczynający ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek, organizowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku. Celem programu jest podkreślenie roli bibliotek, jako miejsc ważnych i cennych na mapie kulturalnej miasta, zwiększenia zainteresowania książką, a przede wszystkim podkreślenie prestiżu zawodu bibliotekarzy, osób, z ogromną, wszechstronną wiedzą dotyczącą nie tylko literatury. Współczesny bibliotekarz to osoba wszechstronnie wykształcona, z łatwością poruszająca się nie tylko po świecie literatury, ale także multimediów, nowinek technicznych.

10 maja z okazji Dnia Bibliotekarza w sali sesyjnej bielskiego Ratusza, bibliotekarze spotkali się z I Wicewojewodą Śląskim Janem Chrząszczem i Jarosławem Klimaszewskim Prezydentem Miasta Bielska-Białej. Wręczone zostały odznaczenia państwowe i listy gratulacyjne. Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz wręczył Złote Medale za Długoletnią Służbę zasłużonym pracownikom Książnicy Beskidzkiej, a otrzymali je: Urszula Szabla, Teresa Dziemińska, Jolanta Rakowska, Bogusława Leżańska, Ewa Braszka, Beata Żyrek oraz Zofia Górna, bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczyrku.

Jarosław Klimaszewski Prezydent Bielska-Białej wręczył listy gratulacyjne szczególnie wyróżniającym się pracownikom Książnicy Beskidzkiej. Otrzymali je: Dorota Czyż-Polis, Katarzyna Gnacińska, Agnieszka Goliasz, Justyna Gołąbek, Anna Gołuch, Monika Hebda, Agnieszka Janusz, Sabina Konior, Krzysztof Kowalczyk, Beata Kubica, Weronika Niwińska, Magdalena Siwik, Lucyna Sporek i Ewa Troneczek.

W spotkaniu uczestniczyli również senator Agnieszka Gorgoń-Komor, przewodnicząca Rady Miejskiej Bielska-Białej Dorota Piegzik-lzydorczyk, radna Urszula Szabla oraz zastępca prezydenta Adam Ruśniak.

Prezydent zwracając się do bibliotekarzy podkreślił ogromną rolę jaką odgrywają biblioteki i książki we współczesnym świecie. „Książki nie zastąpi nic, ani internet, ani streszczenia, które pewnie są przydatne przy przygotowywaniu się do egzaminów, ale to nie poszerza naszej świadomości ani wyobraźni. Doświadczamy tego najczęściej wtedy, gdy oglądamy film powstały na podstawie książki, którą przeczytaliśmy. Zawsze jesteśmy zaskoczeni pomijaniem pewnych wątków, dla nas istotnych, które filmowcy wycięli lub po prostu zmienili. Książka dzisiaj ma wielu konkurentów, lecz podana w atrakcyjnej formie, jak to się dzieje w Książnicy Beskidzkiej i we wszystkich jej filiach, na pewno się obroni” – mówił prezydent Jarosław Klimaszewski

Spotkanie uświetnił recital Anny Majeranowskiej – Widomskiej i Juli Przybylskiej.

Autorem zdjęć jest Jacek Kachel

 

Skip to content