Wiadomości
ksiaznica.bielsko.pl

20 listopada 2019 roku w Książnicy Beskidzkiej odbył się „Bielsko-Bialski Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” zorganizowany we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury im. Balassiego w Warszawie. Celem spotkania było zapoznanie mieszkańców Bielska-Białej nie tylko z szeroko pojętą kulturą i literaturą, ale także historią Węgrów, splatającą się wielokrotnie w ciągu wieków z historią Polski.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się, między innymi: były ambasador Węgier w Polsce – Ákos Engelmayer, dyrektor Instytutu im. Balassiego – János Tischler, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Piotr Ryszka, Radna Rady Miejskiej – Urszula Szabla, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki – Przemysław Smyczek, a także  zaprzyjaźnieni z Książnicą przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szolnok: Katalina Gacov Czaczkone – dyrektor biblioteki oraz Edit Szabo Dankone.

„Bielsko-Bialski Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej” przyciągnął wielu miłośników kultury i historii Węgier, którzy nie tylko mogli wysłuchać wykładu Ákosa Engelmayera pt.: „Węgierskie miejsca pamięci na terenie Polski”, ale także wziąć udział w quizie wiedzy o kulturze i obyczajach węgierskich. W tym dniu odbyło się również uroczyste otwarcie wystawy „Co znaczy? Mit jelent?”.

Wykład Ákosa Engelmayera uzmysłowił wszystkim zebranym jak ściśle przeplatała się historia naszych dwóch krajów, jak wiele w Polsce można odnaleźć śladów obecności Węgrów. Stosunki polsko-węgierskie mają wielowiekową historię i bogatą tradycję. Sięgają czasów średniowiecznych. To powiązania dynastyczne i zawierane sojusze, to również wspólna kultura.

Po wykładzie był czas na pytania i rozmowy.