Kalendarz wydarzeń

– wystawa Edward Lutczyn – wystawa ilustracji i plakatów
06.08.2018 r. – 28.08.2019 r. – wystawa Edward Lutczyn – wystawa ilustracji i plakatów

Wystawa jest przeglądem bogatych i rozmaitych ilustracji mistrza, wykonanych w charakterystycznej dla niego stylistyce. Oprócz rzadko pokazywanych ilustracji, na wystawie nie zabraknie znakomitych plakatów, stanowiących mniej znaną, ale ważną część twórczości artysty.
br Edward Lutczyn -wybitny ilustrator i projektant. Urodzony 8 VI 1947 r. polski artysta plastyk o charakterystycznej kresce. Znany z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno skierowanych do najmłodszych, jak i do dorosłych.

Debiutował w 1971 ilustracjami w „Szpilkach”. W tym samym roku pojawił się w dwutygodniku „Student” i „Echu Krakowa”. Współpracował z wieloma magazynami, takimi jak „Gazeta Wyborcza”, „Playboy”, „Przekrój”, „Reader’s Digest”, „Świerszczyk”, „Wiedza i Życie”. Rysował również w programie telewizyjnym „Butik”. Autor dwóch komiksów publikowanych w magazynie opowieści rysunkowych Relax, na początku lat osiemdziesiątych.

Czynnie uprawia rysunek satyryczny – siedem własnych zbiorów rysunków : Narysuj mnie tato, O dziatkach i dziadkach. Czarna seria I, Czarna seria II, Czarna seryjka dla dzieci, Jak po sznurku oraz album To tylko żart i ilustrację książkową (zilustrował ponad 130 książek dla dzieci). Współpracuje z wydawnictwami w Niemczech: Pestalozzi Verlag, Harenberg Verlag Hahn Film AG. Wydał serię 30 pocztówek i 10 plakatów autorskich.

Zilustrował przeszło 130 książek, jego prace były wystawiane wielokrotnie w Polsce i za granicami kraju, między innymi Mity greckie, które w postaci książkowej nigdy się nie ukazały, ale już okładka audiobooku jest zapowiedzią nowatorskiego przedstawienia tematu, lekkiej kreski i satyry charakterystycznej dla Edwarda Lutczyna.

Wielokrotny laureat złotej, srebrnej i brązowej szpilki.
Projektował scenografię i kostiumy do teatrów dramatycznych. Przez szereg lat wykonywał oprawę graficzną Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Zaprojektował komplet postaci do pełnometrażowego filmu rysunkowego „Dawid i Sandy”, a także dekoracje i postacie do dwóch serii (22 odcinki) animowanego serialu „Czarodziej Oz” dla łódzkiej wytwórni „Semafor”. Dla poznańskiego Studia Filmów Animowanych wykonał projekty plastyczne do serialu „Erdal, Kiwi i Buwi”.

Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad 120 zbiorowych w kraju i za granicą. Za dotychczasową działalność artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień, międzynarodowych i krajowych.
Miejsce GALERIA KSIĄŻNICY, JULIUSZA SŁOWACKIEGO 17A