• Książnica Beskidzka

  Książnica Beskidzka

  Największa Biblioteka Publiczna Podbeskidzia Read More
 • Książnica Beskidzka

  Książnica Beskidzka

  Zapraszamy od poniedziałku do soboty Read More
 • Książnica Beskidzka

  Książnica Beskidzka

  Zapraszamy od poniedziałku do soboty Read More
 • 1
 • 2
 • 3
Książnica Beskidzka
ksiaznica.bielsko.pl
Spotkanie z Pavlem Trojanem relacja wiecej
Relacja ze spotkania z Krystyną Bałakier więcej
Uroczyste otwarcie wystawy fotografii pt. Ziemia Święta 2000 więcej
MEDIATEKA!!!
Nowa odsłona biblioteki – biblioteka z wizją !
więcej
MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK więcej
Książka do domu
to cykliczne działanie Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej
więcej
Rusza VII edycja programu profilaktycznego „Świat wokół nas – zagrożenia”

Książnica Beskidzka w roku 2018 świętuje jubileusz 70-lecia powstania biblioteki publicznej. W tym roku obchodzona jest również 145. rocznica czytelnictwa w Bielsku i Białej.

Z tej okazji 18 stycznia w Dzielnicowej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczystość upamiętniająca te wydarzenia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Przemysław Drabek. Wydział Kultury i Sztuki reprezentował Zbigniew Hendzel.

Jubileusz był okazją do spotkania się nie tylko bibliotekarzy, którzy tworzyli bielską bibliotekę, wkładając w pracę na rzecz czytelników wiele serca i energii, ale wszystkich tych, którzy doceniają bibliotekę i tworzących ją ludzi. Podczas czwartkowego spotkania można było wysłuchać wykładu Jacka Kachla pt. Biblioteka w Białej spadkobierczynią Czytelni Polskiej.

Czym była Czytelnia Polska? Kto był jej twórcą? Jaki stosunek do tego miejsca – ośrodka rodzącej się polskości miały władze austriackie? Na te pytania Jacek Kachel udzielił wyczerpującej odpowiedzi. Jego wykład uzmysłowił słuchaczom, że austriaccy zaborcy byli równie bezwzględni i zdeterminowani w tłumieniu wszelkich przejawów polskości, jak Prusacy czy Rosjanie. Czytelnia Polska pełniła rolę pierwszej biblioteki publicznej w Białej. Założona została w 1868 roku przez notariusza bielskiego Edwarda Stiasnego. Jako ośrodek polskości była również miejscem spotkań różnych organizacji patriotycznych, m.in. koła Towarzystwa Szkoły Ludowej, Stowarzyszenia Zawodowego Robotników Manufakturowych i Fabrycznych oraz Rękodzielników. Działała tu również grupa teatralna. Początkowo skromny księgozbiór, rozrastał się z każdym rokiem. Biblioteka z przerwami działała do 1950 roku. Po II wojnie światowej w 1945 roku powstaje Biblioteka Powiatowa w Bielsku; w 1947 -  Miejska Biblioteka Publiczna w Białej i w 1948 - Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku. W 1951 roku doszło do formalnego połączenia bibliotek publicznych obu miast.

Spotkanie zakończyło uroczyste złożenie kwiatów pod tablica upamiętniającą istnienie Czytelni Polskiej, która znajduje się na Placu Wolności 2 w Bielsku- Białej.

To wydarzenie zainaugurowało obchody jubileuszu Książnicy Beskidzkiej.
Obchodom jubileuszu towarzyszy wystawa pt. 70 lat biblioteki w Białej 1947- 2017

Image 1
Image 2
Image 4
Image 5
Image 6
Image 7
Image 8