• Książnica Beskidzka

  Książnica Beskidzka

  Największa Biblioteka Publiczna Podbeskidzia Więcej
 • Książnica Beskidzka

  Książnica Beskidzka

  Zapraszamy od poniedziałku do soboty Więcej
 • Książnica Beskidzka

  Książnica Beskidzka

  Zapraszamy od poniedziałku do soboty Więcej
 • 1
 • 2
 • 3
Książnica Beskidzka
ksiaznica.bielsko.pl
INFORMACJE O ZBIÓRCE
Książka do domu
to cykliczne działanie Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej
więcej
Wystawa
95. Rocznica powstania Sejmu Śląskiego oraz Biblioteki Sejmu Śląskiego
Idea sięgnęła druku
"Pod dziką czereśnią"
Promocja najnowszej książki Mirosława Bocheneka
Wernisaż wystawy
"Przyjazny świat kolorów"
Rusza VII edycja programu profilaktycznego „Świat wokół nas – zagrożenia”

Nowy rok 2018 rozpoczęliśmy w Książnicy Beskidzkiej spotkaniem z poetą, Juliuszem Wątrobą. 9 stycznia w bielskiej bibliotece, licznie zebranym gościom, fanom swojej twórczości, przyjaciołom i znajomym, opowiedział o najnowszym tomiku wierszy pt. Krzesany światłem.

Juliusz Wątroba pochodzi z Rudzicy. Jest poetą, satyrykiem, autorem wierszy lirycznych i satyrycznych, fraszek, piosenek, tekstów kabaretowych, felietonów. Debiutował w 1977 roku, pisywał do Szpilek. Opublikował wiele tomików poezji i satyr. Współpracował z Polskim Radiem, z Bielską Sceną Kabaretową. Jego twórczość doceniona została na wielu konkursach literackich, a sam poeta zdobył liczne nagrody.

Poeta, od lat będąc w szczęśliwym związku, lubi otaczać się pięknymi kobietami. I tym razem nie było inaczej. Specjalnymi gośćmi poety były: profesor Anna Węgrzyniak i malarka Magdalena Kapela. Obecność obu pań nie była przypadkowa – profesor Węgrzyniak jest autorką wspaniałej recenzji Krzesanego światłem, a Magdalena Kapela stworzyła szatę graficzną tomiku. Artystka wspólnie z poetą odczytała kilka wybranych utworów. A wszystko to przeplatane było pięknymi piosenkami pochodzącymi ze spektaklu Pociąg do miłości.

Wiersze zebrane w najnowszym tomiku Juliusza Wątroby to piękne liryki, o przemijaniu, miłości, kobietach. O życiu. Zamknięte w krótkiej misternej formie. Poeta z łatwością i wyraźną przyjemnością bawi się słowem i znaczeniem. Profesor Węgrzyniak tak pisze o poezji Juliusza Wątroby: „w pozornie lekkich wierszach znajdziemy kwestie bardzo poważne – pytania o związki z naturą, pytania o czas, wieczność, duszę. Są te wiersze literacko oszlifowane, często konceptualne, a zarazem prawdziwe, nasycone realiami, bo w masce wesołka Juliusz Wątroba opowiada swoją historię (miłość – choroba – powrót do życia).”

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Juliusz Wątroby.

Image 1
Image 2
Image 3
Image 4
Image 5
Image 6
Image 7
Image 8