Archiwum
ksiaznica.bielsko.pl

Filia Książnicy Beskidzkiej w Mikuszowicach Śląskich w dniu 24 stycznia 2019 roku wzięła udział w akcji czytelniczej „Ostry Dyżur Literacki”, przeprowadzonej we współpracy z krakowską Fundacją Czas Dzieci. „Ostry Dyżur Literacki” swój początek miał 4 lata temu i do tej pory Fundacja prezentowała swe działania podczas Festiwalu Literatury dla Dzieci, Targów Ksiązki w Katowicach oraz w bibliotekach w całej Polsce – w roku 2018 takich spotkań było ponad 100.

W akcji w bibliotece w Mikuszowicach Śląskich wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Bielsku-Białej, z dwóch klas pierwszych oraz jednej klasy drugiej. W spotkaniu uczestniczyło 64 dzieci wraz z opiekunami (łącznie 71 osób).

W scenerii gabinetu lekarskiego pracownicy Fundacji Czas Dzieci udzielali specjalistycznych porad literackich. W dowcipny i przystępny sposób przeprowadzali rozmowę z małymi pacjentami, dobierając indywidualnie lekturę dla każdego dziecka zgodnie z jego zainteresowaniami. Każdy z uczestników otrzymał receptę na książkę i w ciekawy sposób mógł przekonać się, że czytanie nie jest nudne, a biblioteka stwarza wiele okazji do pogłębienia własnych pasji, zamiłowań i oczekiwań czytelniczych. Stojąc w kolejce do gabinetu specjalisty, dzieci wysłuchały czytanej przez bibliotekarza historii, by następnie zapoznać się bliżej z przepisanymi na receptę książkami. „Ostry Dyżur Literacki” spotkał się z dużym entuzjazmem i zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i ze strony wychowawców. Jego celem było rozbudzenie czytelniczych zainteresowań uczestników, które dopiero się rozwijają i kształtują. Dlatego też warto pomagać dziecku w odkrywaniu słowa pisanego, świata literatury, bajek, baśni i rozbudzaniu wyobraźni. To właśnie książki stanowią drzwi do serca i umysłu każdego człowieka, rozbudzają jego gusta i nawyki czytelnicze, a przede wszystkim oswajają go z myślą, że otaczający nas świat może być przygodą, którą warto samemu przeżyć.

Akcja „Ostry Dyżur Literacki” została sfinansowana ze środków własnych Książnicy Beskidzkiej.

Agnieszka Goliasz