Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

25 lat Bielskiego Centrum Kultury / oprac. red. Agata Wolna, Bielsko-Biała : Bielskie Centrum Kultury 2014

Publikacja przedstawiająca działalność Bielskiego Centrum Kultury w rocznicę 25-lecia jego istnienia. Instytucja powołana w 1988 r. w celu promowania szeroko rozumianej kultury i edukacji artystycznej z czasem stała się wizytówką miasta i została doceniona nie tylko w Bielsku-Białej, ale i za granicą. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza odwiedziło ją 5 milionów widzów, biorących udział w koncertach i galach muzycznych. Nierozerwalnie kojarzona jest z prestiżowymi wydarzeniami kulturalnymi. Książka została podzielona na rozdziały prezentujące cztery najpopularniejsze festiwale (Festiwal Kompozytorów Polskich, Festiwal Muzyki Organowej, Sacrum in Musica, Jazzowa Jesień), a także takie imprezy kulturalne jak: Lato z kulturą, Dni Bielska-Białej, Wybory Miss Beskidów. Czytelnik znajdzie w niej również informacje o chórach, orkiestrach, zespołach i Galerii Środowisk Twórczych działających w BCK-u. Jednym słowem, publikacja ta jest nie tylko wydawniczą pamiątką, ale także albumem dokumentującym najważniejsze chwile i wydarzenia z życia i działalności bielskiej instytucji.

Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna w Cygańskim Lesie (Bielsko-Biała) / oprac. zbiorowe pod kier. Henryka Klamy, Bielsko-Biała : LOP [2002]

Bielsko-Biała to miasto posiadające w swoich granicach kompleks ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych, wytyczonych w celach edukacyjno-rekreacyjnych. Jedną z ciekawszych jest ścieżka przyrodnicza w Cygańskim Lesie. To właśnie jej poświęcono szczegółowe opracowanie omawiające położenie, przebieg i punkty obserwacyjne trasy, a także występujące tu różnorodne gatunki fauny i flory oraz ekosystemy umożliwiające wyjaśnienie procesów i zjawisk przyrodniczo-ekologicznych. Publikacja zawiera mapy, barwne fotografie oraz wykaz gatunków roślin, które zadomowiły się na terenie Cygańskiego Lasu. Czytelnicy znajdą tu także wzmianki historyczne, geologiczne, hydrograficzne i klimatyczne na temat środowiska przyrodniczego miejsca. Niech ten praktyczny przewodnik będzie zachętą do bezpośredniego kontaktu z przyrodą, chęcią poszerzenia wiedzy z zakresu rozpoznawania i oznaczania występujących tam zbiorowisk roślinnych oraz nauką dostrzegania piękna w otaczającej nas przyrodzie, która przecież jest na wyciągnięcie ręki.

Julian Fałat / red. Marianna Falk, Beata Nycz, Bielsko-Biała : Buffi 2003

Album prezentujący przykładowe prace akwarelisty Juliana Fałata, często zwanego „malarzem śniegu”. Znajdziemy w nim pejzaże, zimowe plenery, sceny myśliwskie i rodzajowe na tle krajobrazów, a także portrety i autoportrety, na których artysta uwieczniał, zarówno ludzi prostych, jak i postacie wybitne. Jego ulubionym motywem stały się scenerie zimowe. Do Bystrej pierwszy raz przyjechał, szukając inspiracji dla swoich obrazów. Potem związał się z nią na stałe, również ze względów zdrowotnych, ponieważ znajdowało się tu słynne sanatorium dr Ludwika Jekelesa, a artysta chorował na płuca. Julian Fałat rozsławił Bystrą, wprowadzając jej motyw do malarstwa polskiego. Artysta pozostawił po sobie nie tylko obrazy, zabytkową willę, popularnie zwaną Fałatówką, ale także dobre wspomnienia wśród mieszkańców miejscowości. Być może publikacja ta stanie się pierwszym krokiem, nie tylko do poznania malarstwa artysty, ale także do przeczytania jego Pamiętników? A kontynuacją okaże się krótka, wrześniowa wycieczka do muzeum akwarelisty?

Maciej Kawecki, Tomasz Osieja, Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Wybrane zagadnienia, Warszawa : C.H. Beck 2017

W ramach ostatnich działań nowelizacyjnych z zakresu prawa unijnego, Unia Europejska dąży do ujednolicenia przepisów dotyczących ochrony danych osobowych i kwestii związanych z tą tematyką. Zabieg ten nie jest zaskoczeniem, ponieważ reforma została wymuszona przez bardzo szybko postępujący rozwój techniki i tym samym zwiększenie wymiany danych na arenie europejskiej. Ponadto taki postęp powoduje ryzyko naruszenia prawa do wolności i prywatności obywateli Unii Europejskiej, zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie wszystkie państwa stosują jednolite zasady. Publikacja pod redakcją prawników dr. Macieja Kaweckiego oraz Tomasza Osiei porusza kwestie ochrony danych osobowych w Unii oraz dogłębnie analizuje wybrane problemy reformy. Odpowiada na konkretne pytania, m.in. dlaczego ustawodawca unijny zdecydował się na przeprowadzenie reformy i dlaczego nowe rozporządzenie ma poszerzony zakres stosowania. Porusza też problematykę konsekwencji związanych z wyborem rozporządzenia jako instrumentu prawnego, jednocześnie stanowiąc doskonałe kompendium wiedzy w przedmiocie nowej reformy prawa o ochronie danych osobowych. Książka szczególnie polecana prawnikom i osobom zainteresowanym tą tematyką.

 

Natasza Socha, Hormonia, Bielsko-Biała : Pascal, 2016.

„Hormonia” to pierwsza część cyklu Nataszy Sochy: „Matki, czyli córki”. Główną bohaterką jest Kalina, nauczycielka, po czterdziestce, psychicznie uzależniona od dominującej matki. Przewrotne ogłoszenie w gazecie, sprawi, że dotychczasowe, poukładane życie Kaliny „staje na głowie”. Poznaje niezwykle pozytywnego Kosmę, dzięki któremu zaczyna rozumieć, że nie musi wieść życia pod dyktando matki. Zmiany zaczynają się od zewnętrznej metamorfozy ale sięgają dużo głębiej. Przygody bohaterki na tyle przypadły mi do gustu, że chętnie sięgnęłam po „Dziecko last minute” gdzie opisane są jej dalsze losy. Niecierpliwie czekam na „Kobiety ciężkich obyczajów” , które zakończą tę sympatyczną, ciepłą i pełną humoru serię.

Świetna lektura na wakacyjne dni –polecam!

Marc Van de Mieroop, Hammurabi. Król Babilonu, Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2016.

„ Wicher czterech stron świata, który wielkim uczynił imię Babilonu…”fragm.. Kodeksu Hammurabiego

Marc Van de Mieroop jest profesorem, wybitnym starożytnikiem pracującym na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Profesor w swojej książce opisał życie Hammurabiego od roku 1792 p. n. e. czyli od momentu wstąpienia na tron Babilonu.

Autor w znakomity sposób wykorzystał liczne źródła m.in. listy pisane pismem klinowym, tabliczek, pomników rocznych itp. Profesor wykonał tytaniczną pracę badając źródła, szczegółowość dzieła budzi zachwyt i szacunek. Książkę wieńczy słowniczek oraz obszerna bibliografia, która pełni rolę przewodnika po literaturze. Ciekawostką dla czytelnika jest zamieszczony w aneksie fragment słynnego Kodeksu Hammurabiego.

Zapraszam wszystkich do lektury.

Radosław Romaniuk, Inne życie: biografia Jarosława Iwaszkiewicza. T.1, Warszawa : Iskry, 2012.

Książka Romaniuka to wnikliwie opracowana biografia Jarosława Iwaszkiewicza, przedstawiająca bogaty życiorys artystyczny poety z okresu ukraińskiej młodości sprzed pierwszej wojny światowej, czasu wojny i dwudziestolecia międzywojennego, ukazana na tle szerokiej panoramy losów rodziny i przyjaciół pisarza. Z kart opowieści Romaniuka poznajemy Iwaszkiewicza, który realizował konsekwentnie powołanie poety – artysty mimo przeciwności materialnych. Na Ukrainie pisarz miał jeszcze możność poznania świata dworów szlacheckich sprzed rewolucji uwieczniając go później we wspomnieniach, opowiadaniach i wierszach. Już jako obiecujący literat w Warszawie- Iwaszkiewicz spotykał się z całą plejadą artystów i literatów dwudziestolecia uczestnicząc w bogatym życiu kulturalnym stolicy. Liczne przyjaźnie pisarza m.in. z Szymanowskim, Witkacym, Liebertem a także często podejmowane podróże po Europie zwłaszcza po Italii, Francji, Danii – stały się inspiracją dla wielu dzieł literackich, wierszy, opowiadań, szkiców. Romaniuk dobrze uzasadnia, jak (w życiu Iwaszkiewicza) przede wszystkim praca literacka podejmowana często w bardzo trudnych (niesprzyjających) warunkach była dla pisarza wybawieniem i pozwalała przetrwać trudne okresy. Również temat miłości homo erotycznej i skomplikowane relacje rodzinne miały istotne znaczenie dla twórczości Iwaszkiewicza, który miał dar artystycznego przetwarzania życia swego środowiska w dzieło sztuki. Iwaszkiewicz to artysta niezwykle wrażliwy na piękno świata, ludzi, muzyki i sztuki; wielki liryk. Książka Romaniuka pozwala dobrze zrozumieć genezę i rozwój świata artystycznego pisarza, szczególnie warta polecenia dla miłośników biografii.

Neil Gaiman, Mitologia nordycka, Warszawa : Mag, 2017.

Skandynawscy bogowie, choć mają już swoje lata, szturmem zdobyli współczesną popkulturę. Za sprawą komiksów i filmów Marvela czy serialu „Wikingowie", każdy coś słyszał o Thorze, Odynie i Lokim. Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej, warto zacząć od "Mitologii nordyckiej" Neila Gaimana, autora takich bestsellerów jak "Nigdziebądź", "Amerykańscy bogowie" czy "Koralina".

Przejrzystym, charakterystycznym językiem Gaiman snuje najciekawsze i najważniejsze jego zdaniem opowieści z bogatego zbioru skandynawskich mitów: o Yggdrasil, drzewie życia, młocie Thora Mjollnirze, Walhalli, gdzie trafiają polegli w boju wojownicy, wreszcie o Ragnaröku, kresie świata, jaki znamy. Przedstawia bogów, potężnych, a jednak obdarzonych bardzo ludzkimi słabościami: chytrego Lokiego, kapryśną Freyę, niezbyt lotnego Thora. Książka stanowi doskonałe wprowadzenie w niezwykły, nieco mroczny świat nordyckich bóstw.

Stan Lee, Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity : cudowne wspomnienia, Warszawa : Egmont Polska, 2016.

Komiksowa biografia ikony amerykańskiego komiksu. Twórcy Fantastycznej Czwórki, Spider-Mana, Hulka, X-men i inn. Stanley Liebert wspomina swoje dzieciństwo, czasy wojny, a przede wszystkim karierę w „komiksowie”. Czyni to z iście gawędziarskim zacięciem. Polecam każdemu, kto chce bliżej poznać tego kultowego scenarzystę, bez którego amerykański komiks byłby zapewne dużo uboższy.

więcej

Azar Hafizi, Czytając Lolitę w Teheranie, Warszawa : Świat Ksiązki, 2005.

Autobiograficzna książka Azar Nafizi pisana w formie pamiętnika opowiada o życiu wykładowczyni literatury amerykańskiej i jej studentek w burzliwym okresie rewolucji islamskiej Chomeiniego w Teheranie. Poznajemy przejmującą historie Iranu na przestrzeni lat 80 –tych i 90 – tych, kiedy to w wyniku rewolucji drastycznie ograniczono prawa kobiet. Kobiety irańskie zgodnie z wprowadzonym prawem szariatu zostały ubezwłasnowolnione przez władze, nakazano im noszenie specjalnych chust (hidżab), utrudniono dostęp do edukacji i odebrano możliwość swobodnego decydowania o swoim losie m.in. w kwestii małżeństwa. 

Główna bohaterka i jej studentki spotykają się na klubie czytelniczym, gdzie prowadzą dyskusje nad kluczowymi dziełami literatury amerykańskiej m.in. Lolitą V. Nabokova, Wielkim Gatsbym F. Scott Fitzgeralda i Daisy Miller H. Jamesa. To piękna książka o miłości do literatury, o kobietach kochających literaturę amerykańską, które właśnie dzięki światu literatury, rozwijającemu w nas wyobraźnię i empatię, odnajdują własną drogę sprzeciwu i obrony przed opresją totalitarnej władzy Chomeiniego. To także przejmująca książka o odwadze i o dylematach związanych z życiem w kraju totalitarnym, hołd wobec dzielnych kobiet irańskich, ich woli walki o wolność i przetrwanie.

Joanna Opiat-Bojarska, Gdzie jesteś Leno ?, Zakrzewo : Replika, cop., 2016.

Tytułową bohaterkę poznajemy w dyskotece, w piątkowy wieczór, gdzie z przyjaciółmi świętuje zdany egzamin. Lena jest śliczną, młodą dziewczyną, świetną studentką, ma przystojnego chłopaka i dobre relacje z matką. Niestety, dla nas, tutaj historia Leny się kończy, jest z nami jeszcze chwilę po wyjściu z imprezy a potem…ślad się po niej urywa. Wiemy, że była skrycie obserwowana, wiemy, że pokłóciła się z chłopakiem… Śladem dziewczyny podążają detektywi Burzyński i Majewski, jednocześnie swoje prywatne śledztwo wszczyna zrozpaczona Dorota, matka Leny.

Maria Czubaszek, Nienachalna z urody, Warszawa : Prószyński Media, 2016.

Ostatnia książka, w której autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie, dzieciństwie, ludziach których spotkała w życiu, a także komentuje otaczającą ją rzeczywistość. Robi to z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem do siebie. Można Pani Marii nie lubić za jej poglądy, ale nie sposób odmówić jej szczerości i odwagi w byciu po prostu sobą.

Romuald Romański, Wojny kozackie, Warszawa : Bellona cop., 2012.

Autor ze znaną sobie swadą i znajomością źródeł ukazuje nam obraz początków powstania Chmielnickiego, które było dla Rzeczypospolitej największą tragedią w dziejach.
Wojny kozackie to druga część trylogii o Kozaczyźnie Romualda Romańskiego, historyka zajmującego się tym okresem. Romański opisuje w swej książce pierwszy rok zmagań Rzeczpospolitej z Kozakami, jej straszliwe porażki pod Żółtymi Wodami, Korsuniem i Piławcami ”hańba plugawiecka”, gdzie armia Rzeczpospolitej praktycznie przestała istnieć, a hetmani znaleźli się w niewoli. 

Autor w bezlitosny sposób, z szacunkiem dla źródeł, obnażył bezradność ówczesnej armii Rzeczypospolitej. Zapraszam do lektury.

Hanya Yanagihara, Małe życie, Warszawa, Grupa Wydawnicza Foksal – W.A.B., 2016.

Historia czterech przyjaciół z Nowego Jorku – architekta, prawnika, aktora i malarza – mówi o wielkiej przyjaźni, niewyobrażalnym cierpieniu i przerażającej mocy pamięci. Traumatyczne dzieciństwo jednego z nich, Jude'a, rzuca cień nie tylko na jego życie, ale i wszystkich jego bliskich. Tajemnica, którą w sobie nosi, okazuje się być potężniejsza niż sukces, dobroć, wreszcie miłość, niespodziewana, cudowna, taka, która wszystko odmienia, a jednak nikogo nie potrafi ocalić.

Lektura tej powieści nie należy do lekkich, łatwych ani przyjemnych. Ale Małe życie przywraca wiarę w moc opowieści, której można oddać się bez reszty i która jeszcze długo po odłożeniu książki na półkę zostawia w czytelniku ślad. To więcej niż książka – to doświadczenie. Prowadzi nas niespiesznie, acz nieubłaganie przez pełne spektrum emocji: ból i destrukcja mieszają się z ciepłem, nadzieją i wiarą w człowieka. Jak w życiu.

 

Philip Roth, Amerykańska sielanka, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2015

„ Jej postać była postacią boga, jej postępowanie było jak u boga; czyniła wszystkie rzeczy jak bóg i jej wspaniałość była niczym wspaniałość boga…”- fragment mitu o boskich narodzinach pochodzący ze świątyni Hatszepsut w Deir el- Bahari. 

Philipa Rotha nie trzeba nikomu przedstawiać, ale jego powieść Amerykańska sielanka zyskała w Polsce szersze grono odbiorców dopiero za sprawą ekranizacji z 2016 r. pod tym samym tytułem. W 1998 r. zdobyła Nagrodę Pulitzera. Opowiada historię Szweda Levova, amerykańskiego Żyda, który jednocześnie staje się uosobieniem amerykańskiego snu. Utalentowany sportowiec, dziedzic znakomicie prosperującej fabryki rękawiczek żeni się z byłą Miss New Jersey. Idealne życie obraca się w gruzy, kiedy ich nastoletnia córka, przeciwniczka wojny w Wietnamie, dokonuje zamachu bombowego, w którym ginie człowiek... 

Amerykańska sielanka jest rozliczeniem z obietnicami XX wieku: dostatniego, spokojnego życia, indywidualnego sukcesu, spełnienia, jakie daje życie rodzinne. To mądra, uniwersalna opowieść o wielkiej historii wkradającej się w jednostkowe losy i chaosie, który jest nieodłączną cząstką ludzkiego doświadczenia.