Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Juliusz Wątroba, Mrówki far(m)a(z)ona, Jasienica : Gminny Ośrodek Kultury 2016

Nowa odsłona Juliusza Wątroby, co ze Sztaudyngerem idzie w zawody.
Fraszki przytacza, dowcipy pisze, wybrał on sobie prawdziwą niszę,
bo w poezji tak to już bywa, myśl u artysty powinna być żywa.
Tu bywa jasna, celna i prosta, chociaż powiedzmy – czasem za ostra.
I myśl za myślą biegnie z lekkością, i człek go czyta niby z radością,
ale z obawą, że nutka kpiny uderzy we mnie, choć żem życzliwy.
Mrówczym szeregiem spieszą więc myśli, tam dokąd sobie nikt nie wymyśli.
Raz filozofii podejmie kręgi, to polityki ruszy potęgi,
i o naturze napisze słowo, odę uwzględni prawie hasłowo,
ze spraw niebiańskich wysnuje wnioski, o samym sobie powie pogłoski.
Kolejny zbiorek to far(m)a(z)ona, co myśli dziwne w głowie swej chowa
i publikuje je na papierze, sama nie wierzę... skąd on je bierze....

Jerzy Below, Leśne kościoły : miejsca tajnych nabożeństw ewangelickich w Beskidzie Śląskim, Bielsko-Biała : Augustana cop. 2009

Dwujęzyczna, polsko-czeska książka dotycząca tzw. leśnych kościołów – miejsc tajnych nabożeństw ewangelickich. W okresie kontrreformacji Habsburgowie narzucili religię rzymskokatolicką, zamykając kościoły ewangelickie i zabraniając gromadzenia się wyznawcom. Dlatego też prześladowani w XVII i XVIII w. spotykali się w miejscach ukrytych i niedostępnych, przy kamiennych ołtarzach ulokowanych na polanach i w lasach. Obecnie w Beskidzie Śląskim znamy dziewięć leśnych kościołów, w tym sześć na terenie Polski. Są to miejsca na nowo odkrywane, odnawiane i przywracane ludzkiej pamięci, a najbliżej znajdującym się jest stół ołtarzowy Jan w Cygańskim Lesie. Został on zaznaczony na mapie Bielska już w 1826 r. przez kartografa Jana Fülbiera, otrzymując nazwę Johannes Stein (Kamień Jan). W książce znajdziemy krótkie wzmianki historyczne, wiadomości o opiekunach tych miejsc oraz mapy i trasy, które mogą stać się pomocne w poszukiwaniu kamiennych ołtarzy i kazalnic. Publikacja zawiera też informacje o obecnie organizowanych w tych miejscach nabożeństwach oraz liczne ilustracje przybliżające zapomniane leśne kościoły.

Jerzy Polak, Historia bielskiego tramwaju (1895–1945), Bielsko-Biała : Urząd Miejski 1998

Historia najpopularniejszego środka transportu, czyli tramwaju lub jak dawniej mówiono „kolejki elektrycznej” albo „tramwajki”. Sam pomysł wprowadzenia komunikacji tramwajowej w Bielsku narodził się z potrzeby rozwoju urbanistycznego i przemysłowego miasta, wzrostu ilości robotników dojeżdżających do swoich miejsc pracy oraz dużego zainteresowania turystów Beskidami. Chronologicznie opracowana monografia bielskich tramwajów zawiera informacje na temat pierwszych projektów, prac budowlanych, prowadzonych inwestycji, modernizacji, ale i problemów społeczno-narodowościowych, z jakimi zmagała się spółka kolejowa. Czytelnicy, którym brakuje dawnego wyglądu miasta z tramwajami w tle, znajdą w niej ciekawostki o przebiegu sieci tramwajowej, wyglądzie wagonów, cenach biletów oraz dowiedzą się, że bielskie tramwaje słynęły z czystości i dobrej obsługi. W książce odnajdą też liczne fotografie przedstawiające tramwaje, wygląd dawnych przystanków, a nawet wykaz osób tworzących dzieje bielskiej komunikacji tramwajowej. Być może okaże się, że wśród wykazu pracowników znajdzie się ktoś z krewnych?

 

Natasza Socha, Hormonia, Bielsko-Biała : Pascal, 2016.

„Hormonia” to pierwsza część cyklu Nataszy Sochy: „Matki, czyli córki”. Główną bohaterką jest Kalina, nauczycielka, po czterdziestce, psychicznie uzależniona od dominującej matki. Przewrotne ogłoszenie w gazecie, sprawi, że dotychczasowe, poukładane życie Kaliny „staje na głowie”. Poznaje niezwykle pozytywnego Kosmę, dzięki któremu zaczyna rozumieć, że nie musi wieść życia pod dyktando matki. Zmiany zaczynają się od zewnętrznej metamorfozy ale sięgają dużo głębiej. Przygody bohaterki na tyle przypadły mi do gustu, że chętnie sięgnęłam po „Dziecko last minute” gdzie opisane są jej dalsze losy. Niecierpliwie czekam na „Kobiety ciężkich obyczajów” , które zakończą tę sympatyczną, ciepłą i pełną humoru serię.

Świetna lektura na wakacyjne dni –polecam!

Marc Van de Mieroop, Hammurabi. Król Babilonu, Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2016.

„ Wicher czterech stron świata, który wielkim uczynił imię Babilonu…”fragm.. Kodeksu Hammurabiego

Marc Van de Mieroop jest profesorem, wybitnym starożytnikiem pracującym na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Profesor w swojej książce opisał życie Hammurabiego od roku 1792 p. n. e. czyli od momentu wstąpienia na tron Babilonu.

Autor w znakomity sposób wykorzystał liczne źródła m.in. listy pisane pismem klinowym, tabliczek, pomników rocznych itp. Profesor wykonał tytaniczną pracę badając źródła, szczegółowość dzieła budzi zachwyt i szacunek. Książkę wieńczy słowniczek oraz obszerna bibliografia, która pełni rolę przewodnika po literaturze. Ciekawostką dla czytelnika jest zamieszczony w aneksie fragment słynnego Kodeksu Hammurabiego.

Zapraszam wszystkich do lektury.

Radosław Romaniuk, Inne życie: biografia Jarosława Iwaszkiewicza. T.1, Warszawa : Iskry, 2012.

Książka Romaniuka to wnikliwie opracowana biografia Jarosława Iwaszkiewicza, przedstawiająca bogaty życiorys artystyczny poety z okresu ukraińskiej młodości sprzed pierwszej wojny światowej, czasu wojny i dwudziestolecia międzywojennego, ukazana na tle szerokiej panoramy losów rodziny i przyjaciół pisarza. Z kart opowieści Romaniuka poznajemy Iwaszkiewicza, który realizował konsekwentnie powołanie poety – artysty mimo przeciwności materialnych. Na Ukrainie pisarz miał jeszcze możność poznania świata dworów szlacheckich sprzed rewolucji uwieczniając go później we wspomnieniach, opowiadaniach i wierszach. Już jako obiecujący literat w Warszawie- Iwaszkiewicz spotykał się z całą plejadą artystów i literatów dwudziestolecia uczestnicząc w bogatym życiu kulturalnym stolicy. Liczne przyjaźnie pisarza m.in. z Szymanowskim, Witkacym, Liebertem a także często podejmowane podróże po Europie zwłaszcza po Italii, Francji, Danii – stały się inspiracją dla wielu dzieł literackich, wierszy, opowiadań, szkiców. Romaniuk dobrze uzasadnia, jak (w życiu Iwaszkiewicza) przede wszystkim praca literacka podejmowana często w bardzo trudnych (niesprzyjających) warunkach była dla pisarza wybawieniem i pozwalała przetrwać trudne okresy. Również temat miłości homo erotycznej i skomplikowane relacje rodzinne miały istotne znaczenie dla twórczości Iwaszkiewicza, który miał dar artystycznego przetwarzania życia swego środowiska w dzieło sztuki. Iwaszkiewicz to artysta niezwykle wrażliwy na piękno świata, ludzi, muzyki i sztuki; wielki liryk. Książka Romaniuka pozwala dobrze zrozumieć genezę i rozwój świata artystycznego pisarza, szczególnie warta polecenia dla miłośników biografii.

Neil Gaiman, Mitologia nordycka, Warszawa : Mag, 2017.

Skandynawscy bogowie, choć mają już swoje lata, szturmem zdobyli współczesną popkulturę. Za sprawą komiksów i filmów Marvela czy serialu „Wikingowie", każdy coś słyszał o Thorze, Odynie i Lokim. Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej, warto zacząć od "Mitologii nordyckiej" Neila Gaimana, autora takich bestsellerów jak "Nigdziebądź", "Amerykańscy bogowie" czy "Koralina".

Przejrzystym, charakterystycznym językiem Gaiman snuje najciekawsze i najważniejsze jego zdaniem opowieści z bogatego zbioru skandynawskich mitów: o Yggdrasil, drzewie życia, młocie Thora Mjollnirze, Walhalli, gdzie trafiają polegli w boju wojownicy, wreszcie o Ragnaröku, kresie świata, jaki znamy. Przedstawia bogów, potężnych, a jednak obdarzonych bardzo ludzkimi słabościami: chytrego Lokiego, kapryśną Freyę, niezbyt lotnego Thora. Książka stanowi doskonałe wprowadzenie w niezwykły, nieco mroczny świat nordyckich bóstw.

Stan Lee, Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity : cudowne wspomnienia, Warszawa : Egmont Polska, 2016.

Komiksowa biografia ikony amerykańskiego komiksu. Twórcy Fantastycznej Czwórki, Spider-Mana, Hulka, X-men i inn. Stanley Liebert wspomina swoje dzieciństwo, czasy wojny, a przede wszystkim karierę w „komiksowie”. Czyni to z iście gawędziarskim zacięciem. Polecam każdemu, kto chce bliżej poznać tego kultowego scenarzystę, bez którego amerykański komiks byłby zapewne dużo uboższy.

więcej

Azar Hafizi, Czytając Lolitę w Teheranie, Warszawa : Świat Ksiązki, 2005.

Autobiograficzna książka Azar Nafizi pisana w formie pamiętnika opowiada o życiu wykładowczyni literatury amerykańskiej i jej studentek w burzliwym okresie rewolucji islamskiej Chomeiniego w Teheranie. Poznajemy przejmującą historie Iranu na przestrzeni lat 80 –tych i 90 – tych, kiedy to w wyniku rewolucji drastycznie ograniczono prawa kobiet. Kobiety irańskie zgodnie z wprowadzonym prawem szariatu zostały ubezwłasnowolnione przez władze, nakazano im noszenie specjalnych chust (hidżab), utrudniono dostęp do edukacji i odebrano możliwość swobodnego decydowania o swoim losie m.in. w kwestii małżeństwa. 

Główna bohaterka i jej studentki spotykają się na klubie czytelniczym, gdzie prowadzą dyskusje nad kluczowymi dziełami literatury amerykańskiej m.in. Lolitą V. Nabokova, Wielkim Gatsbym F. Scott Fitzgeralda i Daisy Miller H. Jamesa. To piękna książka o miłości do literatury, o kobietach kochających literaturę amerykańską, które właśnie dzięki światu literatury, rozwijającemu w nas wyobraźnię i empatię, odnajdują własną drogę sprzeciwu i obrony przed opresją totalitarnej władzy Chomeiniego. To także przejmująca książka o odwadze i o dylematach związanych z życiem w kraju totalitarnym, hołd wobec dzielnych kobiet irańskich, ich woli walki o wolność i przetrwanie.

Joanna Opiat-Bojarska, Gdzie jesteś Leno ?, Zakrzewo : Replika, cop., 2016.

Tytułową bohaterkę poznajemy w dyskotece, w piątkowy wieczór, gdzie z przyjaciółmi świętuje zdany egzamin. Lena jest śliczną, młodą dziewczyną, świetną studentką, ma przystojnego chłopaka i dobre relacje z matką. Niestety, dla nas, tutaj historia Leny się kończy, jest z nami jeszcze chwilę po wyjściu z imprezy a potem…ślad się po niej urywa. Wiemy, że była skrycie obserwowana, wiemy, że pokłóciła się z chłopakiem… Śladem dziewczyny podążają detektywi Burzyński i Majewski, jednocześnie swoje prywatne śledztwo wszczyna zrozpaczona Dorota, matka Leny.

Maria Czubaszek, Nienachalna z urody, Warszawa : Prószyński Media, 2016.

Ostatnia książka, w której autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie, dzieciństwie, ludziach których spotkała w życiu, a także komentuje otaczającą ją rzeczywistość. Robi to z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem do siebie. Można Pani Marii nie lubić za jej poglądy, ale nie sposób odmówić jej szczerości i odwagi w byciu po prostu sobą.

Romuald Romański, Wojny kozackie, Warszawa : Bellona cop., 2012.

Autor ze znaną sobie swadą i znajomością źródeł ukazuje nam obraz początków powstania Chmielnickiego, które było dla Rzeczypospolitej największą tragedią w dziejach.
Wojny kozackie to druga część trylogii o Kozaczyźnie Romualda Romańskiego, historyka zajmującego się tym okresem. Romański opisuje w swej książce pierwszy rok zmagań Rzeczpospolitej z Kozakami, jej straszliwe porażki pod Żółtymi Wodami, Korsuniem i Piławcami ”hańba plugawiecka”, gdzie armia Rzeczpospolitej praktycznie przestała istnieć, a hetmani znaleźli się w niewoli. 

Autor w bezlitosny sposób, z szacunkiem dla źródeł, obnażył bezradność ówczesnej armii Rzeczypospolitej. Zapraszam do lektury.

Hanya Yanagihara, Małe życie, Warszawa, Grupa Wydawnicza Foksal – W.A.B., 2016.

Historia czterech przyjaciół z Nowego Jorku – architekta, prawnika, aktora i malarza – mówi o wielkiej przyjaźni, niewyobrażalnym cierpieniu i przerażającej mocy pamięci. Traumatyczne dzieciństwo jednego z nich, Jude'a, rzuca cień nie tylko na jego życie, ale i wszystkich jego bliskich. Tajemnica, którą w sobie nosi, okazuje się być potężniejsza niż sukces, dobroć, wreszcie miłość, niespodziewana, cudowna, taka, która wszystko odmienia, a jednak nikogo nie potrafi ocalić.

Lektura tej powieści nie należy do lekkich, łatwych ani przyjemnych. Ale Małe życie przywraca wiarę w moc opowieści, której można oddać się bez reszty i która jeszcze długo po odłożeniu książki na półkę zostawia w czytelniku ślad. To więcej niż książka – to doświadczenie. Prowadzi nas niespiesznie, acz nieubłaganie przez pełne spektrum emocji: ból i destrukcja mieszają się z ciepłem, nadzieją i wiarą w człowieka. Jak w życiu.

 

Philip Roth, Amerykańska sielanka, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2015

„ Jej postać była postacią boga, jej postępowanie było jak u boga; czyniła wszystkie rzeczy jak bóg i jej wspaniałość była niczym wspaniałość boga…”- fragment mitu o boskich narodzinach pochodzący ze świątyni Hatszepsut w Deir el- Bahari. 

Philipa Rotha nie trzeba nikomu przedstawiać, ale jego powieść Amerykańska sielanka zyskała w Polsce szersze grono odbiorców dopiero za sprawą ekranizacji z 2016 r. pod tym samym tytułem. W 1998 r. zdobyła Nagrodę Pulitzera. Opowiada historię Szweda Levova, amerykańskiego Żyda, który jednocześnie staje się uosobieniem amerykańskiego snu. Utalentowany sportowiec, dziedzic znakomicie prosperującej fabryki rękawiczek żeni się z byłą Miss New Jersey. Idealne życie obraca się w gruzy, kiedy ich nastoletnia córka, przeciwniczka wojny w Wietnamie, dokonuje zamachu bombowego, w którym ginie człowiek... 

Amerykańska sielanka jest rozliczeniem z obietnicami XX wieku: dostatniego, spokojnego życia, indywidualnego sukcesu, spełnienia, jakie daje życie rodzinne. To mądra, uniwersalna opowieść o wielkiej historii wkradającej się w jednostkowe losy i chaosie, który jest nieodłączną cząstką ludzkiego doświadczenia.