Rekomendowane
ksiaznica.bielsko.pl

Hugh Howey, Silos, Słupsk : Papierowy Księżyc, 2013.

„W przyszłości, gdy Ziemia stała się toksycznym pustkowiem, przetrwać zdołała ledwie garstka ludzi, zamieszkujących gigantyczny podziemny silos”.

Powieść Howeya oferuje mroczny, postapokaliptyczny klimat, ciekawe postaci i historię pełną tajemnic i zwrotów akcji. Wciągająca lektura. Polecam.

Natasza Socha, Kobiety ciężkich obyczajów, Bielsko-Biała : Wydawnictwo Pascal, 2017.

W trzecim tomie cyklu „Matki, czyli córki” wszystkie tajemnice zostają wyjaśnione, a wątki zakończone. Natasza Socha przenosi część fabuły książki do czasów przedwojennych, w których poznajemy kolejną z kobiet o imieniu na literę „K” . Młodziutka Kwiryna rozpoczyna karierę ekskluzywnej warszawskiej prostytutki. Autorka jednocześnie kontynuuje wątek współczesny, w którym śledzimy losy córki Kaliny – Kiry. Socha świetnie przygotowała się do przedstawienia społeczno-obyczajowych realiów przedwojennej Warszawy, wprowadzenie tej retrospekcji sprawia, że lektura powieści dostarcza nie tylko przyjemności, lecz i pojęcia o życiu codziennym mieszkańców stolicy w tych ciekawych czasach.

Colson Whitehead, Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki, Warszawa : Wydawnictwo Albatros, 2017.

Młodziutka czarna niewolnica Cora została porzucona przez matkę, której udało się uciec. Jej życie to praca ponad siły, przemoc i nieustanne upokorzenia, ale zawsze może być jeszcze gorzej – Cora dorasta i zaczyna się nią interesować brutalny właściciel plantacji. Razem z nowo zakupionym Ceasarem decydują się na ucieczkę koleją podziemną. Jeśli zostaną schwytani, czeka ich potworna śmierć...

Tytułowa kolej podziemna była organizowaną przez abolicjonistów siecią przerzutową zbiegłych niewolników. Whitehead skomplikowany system kryjówek, tras i kontaktów zamienia na rzeczywistą linię kolejową, którą Cora i Caesar podróżują przez Stany ku wolności. Element realizmu magicznego sprawia, że historia amerykańskiego niewolnictwa wydaje się jeszcze wyraźniejsza, prawdziwsza, bardziej przejmująca – zwłaszcza dla czytelnika współczesnego, świadomego, że rasizm nadal mocno trzyma się w świecie, a niektórzy chyba już zapomnieli, do czego nieuchronnie prowadzi.

Książka została uhonorowana Nagrodą Pulitzera 2017 i National Book Award 2016.

Katarzyna Tubylewicz, Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie, Warszawa : Wielka Litera, 2017.

Przez wiele lat Szwecja funkcjonowała w powszechnej świadomości jako kraj dobrobytu, pokoju i sprawiedliwości społecznej. Ojczyzna IKEI i Pippi Pończoszanki, nowoczesna, zsekularyzowana – wyjęta wprost z socjaldemokratycznych snów europejskiej i światowej lewicy. W ostatnich latach jednak, w związku z kryzysem uchodźczym, Szwecja coraz częściej jest podawana jako przykład państwa, które zapłaciło wysoką cenę za swoją otwartość i tolerancję. Środowiska prawicowe i nacjonalistyczne z lubością powtarzają opowieści o no-go zones i szwedzkich klasach, w których nie ma ani jednego rodowitego Szweda. Jak jest naprawdę? Jakie problemy nękają dzisiejszą Szwecję? Czy w ich obliczu musi ona zmienić swój dotychczasowy charakter?

Katarzyna Tubylewicz, dziennikarka od lat mieszkająca w Szwecji, szuka odpowiedzi na te pytania w rozmowach – z prowadzącą ośrodek dla uchodźców, pochodzącym z Afganistanu policjantem, szwedzką biskup, opiniotwórczymi dziennikarzami i ludźmi kultury, przedstawicielami środowiska LGBT, Polakami na emigracji, działaczami społecznymi czy nawet pracownicą biura pogrzebowego. Wspólnie ze swoimi bohaterami zastanawia się, co czyniło (i wciąż czyni) Szwecję wyjątkową na tle innych krajów, w którym momencie i jaki popełniła błąd oraz – co teraz? Jak poradzić sobie z problemami z integracją, czy wolność wyznania i prawa kobiet idą ze sobą w parze, czy państwo czeka zwrot nacjonalistyczny? Wszystkie te głosy składają się na interesujący, wyważony i rozsądny przyczynek do dyskusji o przyszłości Europy i europejskich wartości.

Philips Parker, Furia ludzi Północy. Dzieje świata wikingów, Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2016.

„Liczba okrętów rośnie, niekończący się napływ wikingów potężnieje niepowstrzymanie. Wikingowie zalewają wszystko na swej drodze i nikt nie jest zdolny im się przeciwstawić” (fragment relacji klasztornego kronikarza z IX wieku).

Autor, wykorzystując najnowszą wiedzę z dziedziny historii i archeologii, przedstawił nam pełny obraz „epoki wikingów”. Parker potrafi wciągnąć czytelnika w złowrogą i pełną napięcia atmosferę tamtych czasów. Przemyślane dobranie tekstów źródłowych oraz ilustracji pozwala odczuć tamten klimat. Książkę czyta się jak dobrą powieść historyczną i na pewno zadowoli gusta czytelnicze maniaków cyklu „Wojny wikingów” Cornwella.

„Niezliczone okręty płyną w górę Sekwany, a w całym regionie zło rośnie w siłę”.

Zapraszam do lektury.

James Rebanks, Życie pasterza. Opowieść z Krainy Jezior, Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017.

Książka Jamesa Rebanksa jest pochwałą trudnej pracy pasterza i tradycyjnego życia na wsi. Autor opowiada o dorastaniu na farmie w pięknej Krainie Jezior, gdzie uczył się gospodarzyć u boku dziadka i ojca, by następnie samemu zostać farmerem i przekazywać swoją wiedzę dzieciom. Życie pasterza wymaga ciągłej troski i silnego charakteru, daje poczucie przynależności i sensu dzięki pracy na własnej ziemi. Ludzi ocenia się tutaj na podstawie ich pracy i zaangażowania, a także liczebności i stanu ich trzody. Czy ludzie wędrujący po górach – pyta autor – w ogóle dostrzegają tych, którzy na tej ziemi pracują, i czy ta praca ma dla nich jakiekolwiek znaczenie? Dostrzeganie, rozumienie i szanowanie ludzi zamieszkujących dane tereny to według Rebanksa klucz do docenienia i zachowania miejscowej kultury i sposobu życia. Autor krytykuje powierzchowność nowoczesnego życia i patrzy z optymizmem na przyszłość tradycyjnego pasterstwa, do którego garnie się coraz więcej młodych ludzi.

Mamy w książce Rebanksa dokładny opis pracy i życia rodziny pasterskiej na przestrzeni roku, gdzie wciąż trzeba troszczyć się o trzodę i walczyć z różnymi zagrożeniami, zwłaszcza zimą czy w porze wykotu, gdy rodzą się nowe owce. Ale właśnie dzięki temu – zdaniem autora – że wytrzymujemy wszystko, co zsyła na nas przyroda, rodzi się i umacnia w nas więź z ziemią. Książka Rebanksa to pochwała prostego życia pasterza opartego na etosie pracy, wolności i pokorze, takie życie daje autorowi poczucie, że żyje o wiele „bardziej” niż większość współczesnego społeczeństwa, które ogląda świat jak przez szybę.

Natasza Socha, Hormonia, Bielsko-Biała : Pascal, 2016.

„Hormonia” to pierwsza część cyklu Nataszy Sochy: „Matki, czyli córki”. Główną bohaterką jest Kalina, nauczycielka, po czterdziestce, psychicznie uzależniona od dominującej matki. Przewrotne ogłoszenie w gazecie, sprawi, że dotychczasowe, poukładane życie Kaliny „staje na głowie”. Poznaje niezwykle pozytywnego Kosmę, dzięki któremu zaczyna rozumieć, że nie musi wieść życia pod dyktando matki. Zmiany zaczynają się od zewnętrznej metamorfozy ale sięgają dużo głębiej. Przygody bohaterki na tyle przypadły mi do gustu, że chętnie sięgnęłam po „Dziecko last minute” gdzie opisane są jej dalsze losy. Niecierpliwie czekam na „Kobiety ciężkich obyczajów” , które zakończą tę sympatyczną, ciepłą i pełną humoru serię.

Świetna lektura na wakacyjne dni –polecam!

Marc Van de Mieroop, Hammurabi. Król Babilonu, Poznań : Wydawnictwo Poznańskie, 2016.

„ Wicher czterech stron świata, który wielkim uczynił imię Babilonu…”fragm.. Kodeksu Hammurabiego

Marc Van de Mieroop jest profesorem, wybitnym starożytnikiem pracującym na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Profesor w swojej książce opisał życie Hammurabiego od roku 1792 p. n. e. czyli od momentu wstąpienia na tron Babilonu.

Autor w znakomity sposób wykorzystał liczne źródła m.in. listy pisane pismem klinowym, tabliczek, pomników rocznych itp. Profesor wykonał tytaniczną pracę badając źródła, szczegółowość dzieła budzi zachwyt i szacunek. Książkę wieńczy słowniczek oraz obszerna bibliografia, która pełni rolę przewodnika po literaturze. Ciekawostką dla czytelnika jest zamieszczony w aneksie fragment słynnego Kodeksu Hammurabiego.

Zapraszam wszystkich do lektury.

Radosław Romaniuk, Inne życie: biografia Jarosława Iwaszkiewicza. T.1, Warszawa : Iskry, 2012.

Książka Romaniuka to wnikliwie opracowana biografia Jarosława Iwaszkiewicza, przedstawiająca bogaty życiorys artystyczny poety z okresu ukraińskiej młodości sprzed pierwszej wojny światowej, czasu wojny i dwudziestolecia międzywojennego, ukazana na tle szerokiej panoramy losów rodziny i przyjaciół pisarza. Z kart opowieści Romaniuka poznajemy Iwaszkiewicza, który realizował konsekwentnie powołanie poety – artysty mimo przeciwności materialnych. Na Ukrainie pisarz miał jeszcze możność poznania świata dworów szlacheckich sprzed rewolucji uwieczniając go później we wspomnieniach, opowiadaniach i wierszach. Już jako obiecujący literat w Warszawie- Iwaszkiewicz spotykał się z całą plejadą artystów i literatów dwudziestolecia uczestnicząc w bogatym życiu kulturalnym stolicy. Liczne przyjaźnie pisarza m.in. z Szymanowskim, Witkacym, Liebertem a także często podejmowane podróże po Europie zwłaszcza po Italii, Francji, Danii – stały się inspiracją dla wielu dzieł literackich, wierszy, opowiadań, szkiców. Romaniuk dobrze uzasadnia, jak (w życiu Iwaszkiewicza) przede wszystkim praca literacka podejmowana często w bardzo trudnych (niesprzyjających) warunkach była dla pisarza wybawieniem i pozwalała przetrwać trudne okresy. Również temat miłości homo erotycznej i skomplikowane relacje rodzinne miały istotne znaczenie dla twórczości Iwaszkiewicza, który miał dar artystycznego przetwarzania życia swego środowiska w dzieło sztuki. Iwaszkiewicz to artysta niezwykle wrażliwy na piękno świata, ludzi, muzyki i sztuki; wielki liryk. Książka Romaniuka pozwala dobrze zrozumieć genezę i rozwój świata artystycznego pisarza, szczególnie warta polecenia dla miłośników biografii.

Neil Gaiman, Mitologia nordycka, Warszawa : Mag, 2017.

Skandynawscy bogowie, choć mają już swoje lata, szturmem zdobyli współczesną popkulturę. Za sprawą komiksów i filmów Marvela czy serialu „Wikingowie", każdy coś słyszał o Thorze, Odynie i Lokim. Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej, warto zacząć od "Mitologii nordyckiej" Neila Gaimana, autora takich bestsellerów jak "Nigdziebądź", "Amerykańscy bogowie" czy "Koralina".

Przejrzystym, charakterystycznym językiem Gaiman snuje najciekawsze i najważniejsze jego zdaniem opowieści z bogatego zbioru skandynawskich mitów: o Yggdrasil, drzewie życia, młocie Thora Mjollnirze, Walhalli, gdzie trafiają polegli w boju wojownicy, wreszcie o Ragnaröku, kresie świata, jaki znamy. Przedstawia bogów, potężnych, a jednak obdarzonych bardzo ludzkimi słabościami: chytrego Lokiego, kapryśną Freyę, niezbyt lotnego Thora. Książka stanowi doskonałe wprowadzenie w niezwykły, nieco mroczny świat nordyckich bóstw.

Stan Lee, Zdumiewający, fantastyczny, niesamowity : cudowne wspomnienia, Warszawa : Egmont Polska, 2016.

Komiksowa biografia ikony amerykańskiego komiksu. Twórcy Fantastycznej Czwórki, Spider-Mana, Hulka, X-men i inn. Stanley Liebert wspomina swoje dzieciństwo, czasy wojny, a przede wszystkim karierę w „komiksowie”. Czyni to z iście gawędziarskim zacięciem. Polecam każdemu, kto chce bliżej poznać tego kultowego scenarzystę, bez którego amerykański komiks byłby zapewne dużo uboższy.

Azar Hafizi, Czytając Lolitę w Teheranie, Warszawa : Świat Ksiązki, 2005.

Autobiograficzna książka Azar Nafizi pisana w formie pamiętnika opowiada o życiu wykładowczyni literatury amerykańskiej i jej studentek w burzliwym okresie rewolucji islamskiej Chomeiniego w Teheranie. Poznajemy przejmującą historie Iranu na przestrzeni lat 80 –tych i 90 – tych, kiedy to w wyniku rewolucji drastycznie ograniczono prawa kobiet. Kobiety irańskie zgodnie z wprowadzonym prawem szariatu zostały ubezwłasnowolnione przez władze, nakazano im noszenie specjalnych chust (hidżab), utrudniono dostęp do edukacji i odebrano możliwość swobodnego decydowania o swoim losie m.in. w kwestii małżeństwa. 

Główna bohaterka i jej studentki spotykają się na klubie czytelniczym, gdzie prowadzą dyskusje nad kluczowymi dziełami literatury amerykańskiej m.in. Lolitą V. Nabokova, Wielkim Gatsbym F. Scott Fitzgeralda i Daisy Miller H. Jamesa. To piękna książka o miłości do literatury, o kobietach kochających literaturę amerykańską, które właśnie dzięki światu literatury, rozwijającemu w nas wyobraźnię i empatię, odnajdują własną drogę sprzeciwu i obrony przed opresją totalitarnej władzy Chomeiniego. To także przejmująca książka o odwadze i o dylematach związanych z życiem w kraju totalitarnym, hołd wobec dzielnych kobiet irańskich, ich woli walki o wolność i przetrwanie.

Joanna Opiat-Bojarska, Gdzie jesteś Leno ?, Zakrzewo : Replika, cop., 2016.

Tytułową bohaterkę poznajemy w dyskotece, w piątkowy wieczór, gdzie z przyjaciółmi świętuje zdany egzamin. Lena jest śliczną, młodą dziewczyną, świetną studentką, ma przystojnego chłopaka i dobre relacje z matką. Niestety, dla nas, tutaj historia Leny się kończy, jest z nami jeszcze chwilę po wyjściu z imprezy a potem…ślad się po niej urywa. Wiemy, że była skrycie obserwowana, wiemy, że pokłóciła się z chłopakiem… Śladem dziewczyny podążają detektywi Burzyński i Majewski, jednocześnie swoje prywatne śledztwo wszczyna zrozpaczona Dorota, matka Leny.

Maria Czubaszek, Nienachalna z urody, Warszawa : Prószyński Media, 2016.

Ostatnia książka, w której autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie, dzieciństwie, ludziach których spotkała w życiu, a także komentuje otaczającą ją rzeczywistość. Robi to z właściwym sobie poczuciem humoru i dystansem do siebie. Można Pani Marii nie lubić za jej poglądy, ale nie sposób odmówić jej szczerości i odwagi w byciu po prostu sobą.

Romuald Romański, Wojny kozackie, Warszawa : Bellona cop., 2012.

Autor ze znaną sobie swadą i znajomością źródeł ukazuje nam obraz początków powstania Chmielnickiego, które było dla Rzeczypospolitej największą tragedią w dziejach.
Wojny kozackie to druga część trylogii o Kozaczyźnie Romualda Romańskiego, historyka zajmującego się tym okresem. Romański opisuje w swej książce pierwszy rok zmagań Rzeczpospolitej z Kozakami, jej straszliwe porażki pod Żółtymi Wodami, Korsuniem i Piławcami ”hańba plugawiecka”, gdzie armia Rzeczpospolitej praktycznie przestała istnieć, a hetmani znaleźli się w niewoli. 

Autor w bezlitosny sposób, z szacunkiem dla źródeł, obnażył bezradność ówczesnej armii Rzeczypospolitej. Zapraszam do lektury.

Hanya Yanagihara, Małe życie, Warszawa, Grupa Wydawnicza Foksal – W.A.B., 2016.

Historia czterech przyjaciół z Nowego Jorku – architekta, prawnika, aktora i malarza – mówi o wielkiej przyjaźni, niewyobrażalnym cierpieniu i przerażającej mocy pamięci. Traumatyczne dzieciństwo jednego z nich, Jude'a, rzuca cień nie tylko na jego życie, ale i wszystkich jego bliskich. Tajemnica, którą w sobie nosi, okazuje się być potężniejsza niż sukces, dobroć, wreszcie miłość, niespodziewana, cudowna, taka, która wszystko odmienia, a jednak nikogo nie potrafi ocalić.

Lektura tej powieści nie należy do lekkich, łatwych ani przyjemnych. Ale Małe życie przywraca wiarę w moc opowieści, której można oddać się bez reszty i która jeszcze długo po odłożeniu książki na półkę zostawia w czytelniku ślad. To więcej niż książka – to doświadczenie. Prowadzi nas niespiesznie, acz nieubłaganie przez pełne spektrum emocji: ból i destrukcja mieszają się z ciepłem, nadzieją i wiarą w człowieka. Jak w życiu.

 

Philip Roth, Amerykańska sielanka, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2015

„ Jej postać była postacią boga, jej postępowanie było jak u boga; czyniła wszystkie rzeczy jak bóg i jej wspaniałość była niczym wspaniałość boga…”- fragment mitu o boskich narodzinach pochodzący ze świątyni Hatszepsut w Deir el- Bahari. 

Philipa Rotha nie trzeba nikomu przedstawiać, ale jego powieść Amerykańska sielanka zyskała w Polsce szersze grono odbiorców dopiero za sprawą ekranizacji z 2016 r. pod tym samym tytułem. W 1998 r. zdobyła Nagrodę Pulitzera. Opowiada historię Szweda Levova, amerykańskiego Żyda, który jednocześnie staje się uosobieniem amerykańskiego snu. Utalentowany sportowiec, dziedzic znakomicie prosperującej fabryki rękawiczek żeni się z byłą Miss New Jersey. Idealne życie obraca się w gruzy, kiedy ich nastoletnia córka, przeciwniczka wojny w Wietnamie, dokonuje zamachu bombowego, w którym ginie człowiek... 

Amerykańska sielanka jest rozliczeniem z obietnicami XX wieku: dostatniego, spokojnego życia, indywidualnego sukcesu, spełnienia, jakie daje życie rodzinne. To mądra, uniwersalna opowieść o wielkiej historii wkradającej się w jednostkowe losy i chaosie, który jest nieodłączną cząstką ludzkiego doświadczenia.